A nagy visszatérés körülményei

2012. augusztus 30., csütörtök, Máról holnapra

Traian Băsescu tehát ötvenkét nap száműzetés után visszatért a Cotroceni-palotába, bár igazából azt is mondhatnánk, most nem a nép, hanem az alkotmánybíróság elnöke, ugyanis a népszavazáson 7,4 millióan szavaztak ellene, őt pedig ötmillió valahány ember választotta – a következtetést bárki levonhatja.

Közben kiderül, kik is azok az alkotmánybírák, akik – érvénytelenítve a népszavazást – visszahelyezték Románia élére az elnököt. Az egyik bírónőt a hetvenes években egyetemi felvételin elkövetett csalás miatt elítélték, de kitudódott az is, hogy 1984 óta a gyászos emlékezetű Securitate besúgója volt. Az elnökről, aki egyre többet nyilatkozik a médiá­nak, kiderült, betegnyugdíjat is felvesz, de a fizetését is...
Írtunk már arról, hogy akárcsak Oroszországban, Romá­niában sincsen a dolgok mögött semmi, az intézmények mögött sem az van, mint Nyugaton, csak a név egyezik. Ezek a villámgyorsan, nyugati mintára létrehozott intézmények az eredeti román demokrácia paravánjaként fungálnak, s többnyire a hatalmon levőket szolgálják ki. Ennek ellenére a bírák azzal indokolták döntésüket, hogy az elnök ellen szavazók nem voltak elegen, nem érték el a kijelölt ötven százalékot. Noha azt sem tudjuk pillanatnyilag, hogy pontosan hányan vagyunk. Abszurd az egész szituáció. A 7,4 millió választó pedig előbb-utóbb – ne feledjük, hamarosan választások lesznek – benyújtja a számlát.
Az egész elsietett, rosszul megszervezett ügynek a szociál-liberális koalíció a vesztese. Antonescu és Ponta a hatalom mindenáron való megszerzése érdekében tisztogatásokba kezdett, elrémítve az uniót. Nem mérték fel a helyzetüket, kiderült, a Demokrata Liberális Párt uniós képviselői – élükön Monica Macovei-jel – sikeresen tudnak lobbizni ellenük, s amit lehetett, meg is tettek Băsescu érdekében. A fél világot, főként az EP néppárti frakcióját, illetve Németországot és az Egyesült Államokat mozgósították, azzal vádolva a hatalmon levő koalíciót – egyezzünk meg, nem is alaptalanul –, amivel ők Băsescut, hogy antidemokratikusak az intézkedéseik. A Ponta-kormány az állandó kapkodásban két hibát követett el. A belügyminisztérium nem vizsgálta felül a választási listákat, így nem tudták pontosan, hány szavazásra jogosult állampolgár él az országban (?), ennek ellenére elfogadták Angela Merkel német kancellár nyomására, hogy részvételi arányhoz kössék a népszavazás sikerét.
A hatalomra jutó koalíció villámgyorsan bizonyította – mert a kormányzásra aztán már végképp nem maradt idejük –, hogy alkalmatlan a szerepre. Most pedig visszatért Băsescu, s győzelmét ünnepli (?!) Még egy ilyen győzelem, s kinn leszünk az összes vizekből, annál is inkább, mert a szárazság miatt kiszáradóban a vizek. A politikai csatározás pedig tovább folyik, felmérhetetlen károkat okozva az országnak.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1961
szavazógép
2012-08-30: Közélet - Váry O. Péter:

Urban Expo II.

Valamikor volt egy Járda Fesztivál. Aminek az volt a lényege, hogy az (akkor) tucatszám üresen álló főtéri kirakatokba valamiféle képzőművészeti alkotás kerüljön. Meg hogy ezeket akarva, de akaratlanul is látnia kelljen a járókelőnek.
2012-08-30: Közélet - :

Ügyészségi vizsgálatot kér Eckstein

Saját maga ellen kért büntetőjogi vizsgálatot a korrupcióellenes ügyészségtől Eckstein-Kovács Péter volt kisebbségügyi miniszter annak tisztázására, hogy törvénysértő volt-e a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatása a református egyháznak. Eckstein-Kovács Péter 2000-ben kisebbségügyi miniszter volt Mugur Isărescu jobbközép kormányában, amelyben az RMDSZ is részt vett.