A több hete tartó, kíméletlen aszály következményeit hosszú ideig érezni fogjuk, a csapadékmentes, tikkasztó nyár a mezőgazdaságban jelentős terméskiesést okozott, így várható, hogy ott is árakat emelnek a feldolgozók, ahol még nem kényszerültek rá. Háromszéki tejfeldolgozók, pékségek vezetői azt állítják, elkerülhetetlen a drágulás.
A szotyori Zoemia Kft. két héttel ezelőtt folyamodott termékei árának módosításához a szárazság okán emelkedő alapanyagár miatt, így az általuk alkalmazott drágulás mértéke 10 százalék minden péktermék esetében – összegezett érdeklődésünkre Várza Zoltán. A sütőipari termékeik előállításához felvásárolt liszt ára több mint ötven százalékkal lett magasabb az utóbbi időben, egységára jelenleg 1,6–1,7 lej, mondja a vállalkozásvezető, aki szerint tavaly csépléskor például 70 baniért kínálták a kenyérliszt kilóját. Az alapanyag beszerzése egyelőre nem, az ára viszont annál inkább gondot jelent, a naponta 1600 kg-nyi kenyeret értékesítő pékség tulajdonosának tapasztalata szerint áremeléskor mindig visszaesik a kereslet.
Tavalyi tartalékbúzából, -lisztből állította elő eddig péktermékeit az árkosi Spicom Kft., mely becslések szerint havonta száz tonna kenyeret értékesít Háromszéken és a szomszédos Brassó megyében, ám a raktáron lévő készlet fogyóban, vázolja Ambrus József ügyvezető, aki szerint a búza ára igencsak magas lett. Így rövid időn belül ők is áremelésre kényszerülnek, a drágulás mértéke pedig várhatóan 10–15 százalék. Az intézkedés következtében egyértelműen visszaesik a kereslet egy időre, mondatja a tapasztalat az árkosi pékség képviselőjével is, aki úgy véli: a következő időszakban nehezebb lehet a búza, liszt beszerzése, s jövő év elején, február-márciusban egyfajta hiánnyal is szembesülhetnek, ám ilyenkor rendszerint az állam pótolja ezt a tartalékaiból.
Kiszáradt legelőkre panaszkodnak az állattartók, s kérdés, hogy miből, és egyáltalán lesz-e majd takarmány, s milyen áron. Az aszály miatt érezhetően csökkent a tej mennyisége is, az illyefalvi hagyományos tejtermékek előállítója, a Meotis Kft. képviselője, Pál István becslése szerint mintegy húszszázaléknyi a visszaesés. Hozzáfűzi: a piac is megtorpant, a nyersanyag esetében még nem történt drágítás, s ők maguk is próbálják a megyeszerte és Brassóban forgalmazott termékeik árát változatlan szinten tartani. Érdeklődésünkre megjegyzi: fontolgatják azok módosítását, ám egyelőre csupán néhány termék esetében végeztek apróbb árkorrekciót.
Nem csupán a tej és a kenyér miatt kényszerülünk mélyebben zsebbe nyúlni, változott a felvágott és a tőkehús ára is. A megyeszékhelyi Bertis Kft. kereskedelmi igazgatója szerint a friss alapanyaghoz (sertés- és baromfihús) jelenleg tíz–húsz százalékkal magasabb áron jutnak hozzá, mint korábban, így augusztus elején öt–tíz százalékkal módosították az általuk forgalmazott felvágottak, késztermékek és friss húsok árát. Klózer Ferenc megjegyzi: nem csupán ők, de országos, nagyobb feldolgozók egyaránt drágítottak, s úgy véli, hogy az átlagosan ötszázalékos áremelést eredményező döntést mindenki meghozta. A Háromszéken, Hargita, Maros és Brassó megyében forgalmazott termékeik alapanyaga hazai sertés (hetente 20–25 tonna fél sertést dolgoznak fel) és csirke, a pulykát azonban az anyaországból vásárolják – Klózer szerint a magyar partnerek kiszámíthatóbb felek, tartják áraikat, módosításhoz évente két-három alkalommal folyamodnak.
A kenyérgabona, tej és hús ára mellett várhatóan minden alapélelmiszer ára módosulni fog a következőkben, s jó pénzt fizetünk idén a szűk idők mindenkori alapeledelének számító székely pityókáért is, a háromszéki terméshozam messze elmarad a korábbiaktól, a csapadékhiány pedig a gumók minőségében is megmutatkozik.