Száz éve találták meg Nofertiti szobrát

2012. szeptember 1., szombat, Magazin

Nagyszabású kiállítást rendez a berlini Neues Museum a gyűjteményének egyik leghíresebb darabja, Nofertiti (Nefertiti) mellszobra megtalálásának 100. évfordulójára, a tárlat alkalmából elkészítik a szépségideállá vált régészeti lelet bronzból készült másolatát, hogy a látogatók számára valóban kézzelfoghatóvá váljon a királynő szépsége.
 

A kiállítás szó szerint a világhírű – és nagy vi­tákat kiváltó – büszt köré épül: a szobrot ugyanis törékeny állapota miatt nem szabad moz­gatni. Nofertiti így a nemrégiben David Chipperfield tervei alapján renovált múzeum északi kupolatermében marad. A múzeum bízik a tárlat sikerében, jegyek elővételben már most kaphatók a decemberben nyíló kiállításra.
A 3500 éve élt egyiptomi királynő festett mészkő mellszobrára 1912. december 6-án bukkantak német régészek Amarnánál. A centenárium­ra kiállítják az ásatáson feltárt több száz további leletet, köztük olyan használati tárgyakat és műalkotásokat, amelyeket még soha nem látott a közönség. A tervek szerint bemutatják No­fertiti férje, Ehnaton (eredeti nevén IV. Amen­hotep) fáraó mellszobrát is. Az ugyancsak gipszből készült alkotás súlyosan sérült, a múzeum szakértői je­lenleg restaurálják, és remé­lik, hogy decemberre elkészülnek a munkával. Az évfordulós kiállításon a szoborpár ke­letkezéstörténetét is feldolgozzák, bemutatják, hogy miként dolgoztak Thotmesz mester műhelyében, amelynek romjai közül előkerültek a leletek, és a csaknem hatszáz ókori emlék mellett korabeli dokumentumok alapján bemutatják az utóbbi évszázadban számos vitát kiváltott ásatás történetét is. Külön foglalkoznak a Nofertiti-szobor „karrierjével”, vagyis azzal, hogy miként lett az ókori emlék a modern kor egyik legismertebb szépségideálja.
A Múzeumszigeten fekvő Neues Museum­ban 2009 óta látható a szobor, amelynek visszaszolgáltatását Egyiptom számos alkalommal követelte, Németország pedig valamennyi alkalommal közölte, hogy nem adja. Az alkotásra tömegek kíváncsiak, 2010-ben például több mint egymillióan keresték fel a múzeumot.
Nem csupán az uralkodó szép hitvese, hanem befolyásos politikus is volt egy új tanulmány szerint Nofertiti. A berlini Neues Museumban kiállított lelet megtalálásának évfordulójára megjelent könyvében Her­mann A. Schlögl német egyiptológus azt állítja, hogy Nofertiti jóval több volt, mint Eh­naton fáraó első számú felesége. Az asszony az uralkodásban is társ volt, és ő volt az egyistenhit kialakítását célzó vallási-kulturális reform ideológusa. Erről tanúskodnak az ókori Egyiptom legnagyobb vallási épületegyüttesénél, a karnaki templomoknál feltárt feliratok. Schlögl ezekről új fordítást készített, és kimutatta, hogy Nofertiti az új istenség, Aton kitalálójaként mutatta be magát. Ez az aktív szerep forradalmian új volt egy fáraófeleség részéről – mondta Schlögl a Süddeutsche Zeitung lapnak. Hozzátette: a képi ábrázolások is változást jeleznek, feltártak például olyan ábrázolást, amelyen Nofertiti foglal helyet a trónon, a férje pedig mellette egy zsámolyon. Schlöglnek és munkatársainak a Nofertiti származásáról szóló vita végére is sikerült pontot tenniük. A drezdai egyetem bioinformatikusainak segítségével új DNS-vizsgálatokat végeztek a feltárt fáraómúmiákon, és adatokkal támasztották alá azt a korábban is hangoztatott, de soha nem igazolt elméletet, hogy a királynő apja Ay, a XVIII. dinasztia utolsó előtti fáraója, anyja pedig Teje, Ay első számú felesége. Most már világos Nofertiti származása, és azt is sikerült DNS-vizsgálatokkal igazolni, hogy hét gyermeke volt, hat leány és egy fiú, a későbbi Tutanhaton fáraó, aki uralkodása elején, az egyistenhit felszámolása után Tutanhamonra változtatta a nevét – mondta Schlögl.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 19
szavazógép
2012-09-01: Magazin - :

A japán kiállítás nyerte az Aranyoroszlánt

A japán pavilon kiállítása nyerte el a 13. Velencei Nemzetközi Építészeti Biennále legjobb nemzeti projektjének odaítélt Aranyoroszlán-díjat. A Common Ground című főkurátori tárlat legjobb kiállításának járó elismerést a Torre David/Gran Horizonte című projekt, míg a legígéretesebb fiatal tehetségnek megítélt Ezüstoroszlánt a Grafton Architects vehette át a velencei Giardini parkban szerdán megtartott díjátadón.
 
2012-09-01: Magazin - :

Schwarzenegger egyetemi professzor lesz

Az egykori izomember és Terminátor, Arnold Schwarzenegger a politikatudomány világában látja jövőjét, és a Dél-kaliforniai Egyetemen megalapította az ő nevét viselő állam- és globálpolitikai intézetet.