Csak a békés út járható az azeri–örmény konfliktusban – figyelmeztette tegnap a két ország külügyminisztereit az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ). A nemzetközi szervezet Azerbajdzsán és Örményország külügyminiszterével megvitatta az azeri baltás gyilkos elengedésének ügyét, és közölte: sajnálatosnak tart minden próbálkozást, amely a gyilkos szörnyű tettét próbálja dicsőíteni. Az Európai Bizottság Örményországot és Azerbajdzsánt egyaránt mértékletességre intette a két ország között kialakult feszültség kapcsán.
Magyarország pénteken adta ki Azerbajdzsánnak az örmény katonatársa meggyilkolása miatt életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt Ramil Sahib Safarovot, akit hazájában elnöki kegyelemmel azonnal szabadlábra helyeztek és hősként ünnepeltek. Az örmény államfő bejelentette: országa megszakítja a diplomáciai és minden egyéb hivatalos kapcsolatát Magyarországgal. Örmény részről tegnap a kapcsolatok újabb formáit mondták fel: az örmény rendőrség visszahívta tíz tisztjét, aki az Egyesült Államok jereváni nagykövetségének közvetítésével került az FBI-segédlettel létrehozott budapesti nemzetközi rendőr-akadémiára.
Az azeri baltás gyilkos elengedéséről tárgyalt tegnap az örmény és az azerbajdzsáni külügyminiszterrel az EBESZ. A szervezet illetékes csoportja, az örmény–azeri konfliktus rendezésével foglalkozó Minszki csoport az egyeztetés után közleményben fejezte ki aggodalmát és sajnálkozását a fejlemények miatt. A Minszki csoport amerikai, orosz és francia vezetői a közlemény szerint mindkét ország külügyminiszterével megvitatták az ügyet. Az EBESZ közölte: a gyilkosnak adott elnöki kegyelem és a baltás gyilkos által elkövetett bűncselekmény dicsőítésére tett kísérletek károkat okoznak a békefolyamatnak, és rombolják a felek közötti bizalmat az örmény–azeri konfliktusban. A Minszki csoport vezetői figyelmeztettek: az örmény–azeri konfliktusban egyedül a viták békés megoldása vezethet eredményre. Az EBESZ ezért azt ígérte, továbbra is fenntartja a kapcsolatot a felekkel, hogy csökkentse a feszültséget, és elősegítse a békefolyamatot.
Az ügyet az Európai Bizottság is figyelemmel kíséri. Maja Kocijancic, az EB kül- és biztonságpolitikáért felelős szóvivője elmondta: minden érintett féllel – így a magyar hatóságokkal is – egyeztetnek az ügyben. A szóvivő szerint a testületet az ügy a térségben tapasztalható esetleges következmények miatt aggasztja. Uniós források szerint úgy tűnik, hogy a Magyarország és Azerbajdzsán által kötött megállapodást, amely lehetővé tette Safarov Azerbajdzsánba szállítását, az azeri fél nem tartotta be. Sajtóinformációk szerint Safarov kiadatása uniós szinten is szóba kerülhet. A kiadatás körülményei körül kialakult vitát Brüsszel alapvetően kétoldalúnak tekinti, de az ügynek a kaukázusi térség egészére hatása lehet, ezért – mivel folyamatban levő ügyről van szó – az Európai Bizottság szorosan nyomon követi az eseményeket.
Közben Oroszország Magyarországot bírálta a kiadatás miatt. Az orosz külügyminisztérium szerint az azeri és a magyar hatóságok a régióbeli feszültségek csökkentését célzó nemzetközi erőfeszítésekkel szemben álló döntést hoztak Safarov ügyében.
Orbán: higgadtan vesszük tudomásul
Magyarország eddig is a nemzetközi jogi eljárásrendet követte az azeri kiadatási ügyben, ezután is ezt teszi, és nem tulajdonít különösebb jelentőséget az ennek nyomán kialakult vitának, higgadtan és nyugodtan vesszük ezt tudomásul – mondta Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke tegnap. Arra az újságírói kérdésre, hogy a kiadatási ügyben volt-e titkos megállapodás az azeriekkel, a kormányfő azt válaszolta: „Ez egy demokratikus európai állam. A nemzetközi jog szabályait nem titkos megállapodások szerint alakítják, hanem ahogyan azok írva vannak, nyilvánosan.” Arra a felvetésre, hogy milyen további lépéseket tervez Magyarország, azt felelte: „Nem tervezünk semmit, mert Magyarország képes arra, hogy minden kérdést a saját súlyának megfelelően kezeljen.” „Magyarország mindenkivel jó viszonyra törekszik, tiszteli a tőle különböző országokat, megadjuk a tiszteletet, éppen ezért mindig a nemzetközi jog szabályainak betartása mellett fogunk eljárni a jövőben is, ugyanezt fogjuk cselekedni a jövőben is hasonló esetekben” – mondta a miniszterelnök. Az Örményországgal való kapcsolatot firtató felvetésre reagálva Orbán Viktor hangsúlyozta: „tiszteljük az örményeket, és reméljük, hogy jó viszonyt ápolhatunk velük a következő évtizedekben is”.