Macedóniában mutatkozott be augusztus végén a Pro Musica Kamarakórus, ahonnan a sepsiszentgyörgyi fellépők – akik ebben az évben egyedüliként képviselték Romániát – rangos elismeréssel tértek haza: az Ohridi Kórusfesztivál felnőtt kategóriájában a zsűri nekik ítélte az első díjat. A tizenhét éve alakult megyeszékhelyi kórus méltán lehet büszke az elismerésre, hiszen a zsűri emellett egy különdíjjal is jutalmazta őket.
Az immár ötödik alkalommal megrendezett nemzetközi megmérettetésen egész Európából érkeztek fellépők Spanyolor-szágtól Oroszországig, Izlandtól Törökországig, idén 42 kórus mutatkozott be, melyek gyermek, ifjúsági és felnőtt kategóriában indultak a fesztiválon. Ohrid egyházi szempontból nagyon régen meghatározó hely, a várost szláv-Jeruzsálemnek is nevezték, lakossága 55 ezer fő körüli, s 365 temploma van – ismertették tegnapi beszámolójukon a kórustagok, akiket a a legjobb huszadik századi mű előadásáért a zsűri különdíjjal is jutalmazott.
Ez a verseny tulajdonképpen erkölcsi siker a kórusnak – értékelte Sipos Zoltán karnagy az elismerés kapcsán, mondván: a 15 perces versenyműsorban hat művet énekeltek (többek közt Mozart, J. G. Rheinberger, Kozma Mátyás alkotásait), köztük egy kötelező macedónt is. A sepsiszentgyörgyi kórusvezető szerint Ohrid népes, színvonalas fesztivál otthona volt, ahol nagyon jó kórusok gyűltek össze, melyeket a jelentkezők közül egy bizottság válogatott ki.
Megfeszített munka előzte meg a macedóniai fellépést, a kórustagok augusztusban naponta, azt megelőzően pedig hetente két alkalommal próbáltak, vázolta Musát Gyula, a kórus elnöke, mondván: az ohridi fellépés hozadéka az elégtétel, hogy nem dolgoztak hiába. Megjegyezte: korrekt, pontozásos zsűrizés zajlott Ohridban, s véleményét osztotta Kerezsi János is, aki úgy értékelte, komoly megmérettetésben volt részük, hiszen olyan nemzetek versenyeztek, melyek óriási kóruskultúrával rendelkeznek. „Már több második, harmadik nemzetközi díjunk van, 17 év után most először lettünk első díjasok” – fűzte hozzá.
A Pro Musica Kamarakórus macedóniai fellépése támogatók anyagi segítségével, kórustagok hozzájárulásával valósulhatott meg, a költségek jelentős részét a helyi önkormányzat fedezte.
1995-ös alakulása óta a Pro Musica szerves része az ország kulturális életének, külföldön is sikeresen képviselte az erdélyi kórusmozgalmat; év közben különféle vallási ünnepeken, közösségépítésben vesznek részt, számos fellépésük van a megyeszékhelyen, a környező településeken és a megyehatáron túl is. A kórus maga is fesztiválszervező, december első hetében immár tizenkettedik alkalommal kerül sor a Háromszék Nemzetközi Kamarakórus-fesztiválra.