A magyar dalt és szerzőiket népszerűsítő rendezvény tavaly már „átkúszott” Kis-magyarország határain, idén Kassa mellett Sepsiszentgyörgy is tiszteletbeli helyszínné lép elő. Az ötödik éve megrendezett eseményt Presser Gábor kezdeményezte, először a Sziget Fesztivál nyitórendezvénye volt, s immár nyolc magyarországi helyszínen, na meg több, az eseményfolyamhoz csatlakozó rádióban szeptember második vasárnapján – vagyis szeptember 9-én – magyar zene szól.
Azt gondoltam, hogy a mindent elárasztó importzene árnyékából legalább évente egy napra egy kis fényt koldulhatunk a saját értékeink megvilágításához. Hogy áldozzunk egy kis figyelmet a hagyományainknak – mert sokféle van – és a sok megszületett, de a közönség előtt szinte ismeretlen, hiába megírt új műnek, és az ezeket megalkotó új tehetségeknek. Egynapos ünnepre gondoltam, amely nekünk és rólunk szól, mi szervezzük, ahogy mondják, „alulról” – mondta a kezdeményező egykoron, és ma már az eseményt beharangozó minapi sajtótájékoztatón így folytatta: „talán nem túlzás azt mondani, hogy ez egy sikertörténet. Önkéntesen csatlakoznak hozzá partnerek, művészek, olyan ez, mint egy piros betűs nemzeti ünnep a naptárban.”
Nos, Szombathely – az idén Vas megye székhelye, a Nyugat királynőjének nevezett, Magyarország legrégebb alapított városa kapta meg a megtisztelő Magyar Dal Fővárosa címet –, valamint Baja, Boldog, Eger, Hajdúnánás, Hévíz, Salgótarján és Zsirán mellett Kassán és Sepsiszentgyörgyön csendül fel a magyar dal, Budapesten pedig több mint egy tucat helyszínen koncerteznek a hazai zenészek, zenekarok, előadók. Mintegy előzetesként már jár a budapesti négyes villamos vonalán a Dallamos Villamos, amelyen szombatig ismert és kevésbé ismert zenekarok akusztikus előadását szórakozhatja végig az utazóközönség. A Kafkaz és a Kávészünet zenekar mellett feltűnik a gyergyóborzonti Baricz Gergő, illetve a csak erre az alkalomra összeálló Pálinkás Tamás (Tej, Isten Háta Mögött) és Egyedi Péter (Óriás) duója is. Szeptember 9-én pedig a névsor kimeríthetetlen: 3OY, Anima Sound System, Bródy János, Török Ádám és a Mini, Csík Zenekar, KiSTeHéN, Maszkura és a tücsökraj, Óriás, Pa-Dö-Dö, Republic, Szabó Balázs Bandája – és hosszasan lehetne sorolni a fellépőket. A Vígszínházban a közönség első alkalommal láthatja a Kern András dalaiból összeállított Pesten születtem! című produkciót. (A teljes program megtekinthető a www.magyardalnapja.hu honlapon.)
A szentgyörgyi rendezvény kezdeményezője Lázár-Prezsmer Endre, a MUKKK Kulturális és Ifjúsági Egyesület, valamint a Kónya Ádám Művelődési Ház mindenese két helyszínre hívja mindazokat, akik a magyar dal, illetve a zene szerelmesei. Ráadásul műfaji sokszínűséget is igyekezett biztosítani, hiszen a régi zenétől a megzenésített versen át a népzenei feldolgozásokig, sőt, az operettig lépnek színpadra a jobbára helyi zenekarok. Így vasárnap délután három órától a múzeumkertben egész nyáron működő színpadon háromnegyed órás turnusokban váltják egymást az előadók – sorrendben a Codex régizene-együttes, az Evilági Orbán Ferenc dalaival, a Mácsafej zenekar megzenésített versekkel, a nemEz zenekar népzenei feldolgozásokkal, a P. U. L. B. Együttes megzenésített Kovács András Ferenc-versekkel, valamint a Fabatka szintén népzenei feldolgozásokkal –, este pedig a Park vendéglőben a Melodika énekegyüttes, Dancs Annamari és Tarján Pál operett- és musicalestjének tapsolhat a közönség. Az eseményfolyamba a helyi rádiók is bekapcsolódnak, a Sepsi, a Sláger és a Fris FM egyaránt magyar zenét sugároz.