A törzsanyagot kiegészítő, választható tantárgyak között szereplő néptáncoktatás igen közkedvelt mifelénk, a szülők mégis gyakran teszik fel a kérdést, vajon nem fölöslegesen töltik-e el hetente ezt az egy órát gyermekeik, ha a tanítók olyan fiatalok, akiknek erre semmiféle képzésük nincs.
Bár erre a kérdésre eddig is megnyugtató volt a válasz, mert általában hivatásos néptáncosok vállalták fel az oktatást, a Romániai Magyar Néptánc Egyesület múlt héten Bikfalván tartott koreográfustáborában kiderült: az oktató fiatalok az eddiginél is szakszerűbb munkát szeretnének végezni.
Néptáncos- és néptánckoreográfus-képzés nélkül is rendkívüli produkciókat mutat be az öt erdélyi hivatásos néptáncegyüttes, köztük is élen jár a sepsiszentgyörgyi Háromszék. Ez az állapot azonban nem tarthat sokáig, egyrészt, mert képzetlen besorolásúként olyan alacsony bérekért dolgoznak, hogy az nem biztosítja megélhetésüket, így a hivatásos táncegyüttesek tagjai folyamatosan változnak, másrészt, az egyre növekvő érdeklődés miatt az iskolák képzett néptáncoktatókat, koreográfusokat alkalmaznának.
A Romániai Magyar Néptánc Egyesület ezt a hiányt kívánja pótolni, emiatt szervezte meg a múlt heti koreográfusképzést, amelynek fő előadói voltak Novák Ferenc Tata Kossuth-díjas rendező-koreográfus, Stoller Antal, Orza Călin és Szalay Zoltán. Az elméleti és gyakorlati képzés mellett a videofelvételen követett alkotások elemzése jelentette a szakmai búvárkodást, a kötetlen beszélgetések pedig lehetőséget teremtettek a néptáncoktatás közös sikereinek és gondjainak feltérképezésére.