Megjelent: Kézikönyve a fehér iparnak

2012. szeptember 5., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Ha nem is széltében-hosszában használt, de találó kifejezése ez a turisztikai iparnak. Bármennyire egyik leggazdagabb régiója ennek Er­dély­ország, mégis lassan lép sínre. Ahhoz, hogy közkincsévé váljék egy régiónak a természeti kincs, jelentős befektetés szükséges.

Nem elég azt mondani, hogy a Székelyföld borvíznagyhatalom, ha A borvíz útja program adta lehetőségeket – úgy néz ki – csak nagy erőfeszítés árán lehet a gyógyulni vágyók szolgálatába állítani. De itt van az autósturizmus, amit az egyre nehezebben mozgó tömegek is inkább igénybe vesznek, s ennek az a válfaja, amely az épített örökség révén közvetlen élményt nyújt bel- és külföldinek egyaránt.
Nos, éppen ezt szolgálja, mondhatnánk, telitalálat a Tortoma-könyvek friss példánya*, melyet azért ajánlunk bátran minden látogatónak, mert jobbat és pontosabbat, mint József Álmos nyugalmazott Mikó-kollégiumi tanár, más nem írhatott volna. A csíkszeredai Tipografic Nyomda kiváló minőségű, 136 oldalas kis könyve (11,5x20 cm) igazi zsebbe tehető kalauz, s Vargyasi Levente minőségi fényképfelvételei kötelezően kisebb méretük ellenére is külön látványt jelentenek, a közéjük beillesztett életes képek (Szent György-napok, ünnepi rendezvények) „mozgalmassá” teszik a kiadványt.
A város történeti kronológiájával ajándékozza meg a szerző az olvasót, akinek városnézés közben amúgy sem lenne ideje részletes históriai szöveg böngészésére. A szerző öt városnéző sétára osztja a települést: központ, Szemerja régi és új városrész, a Vasút utca és a vasútállomás környéke, az óváros, a valamikori Szent György falva és Sugásfürdő. Bemu­tatja röviden a város negyvennégy jeles személyiségét, akikre méltán lehetnek büszkék a szentgyörgyiek. Az öt városrész Már Botond készítette utcatérkép-hálózata könnyen követhető, s alatta a hivatalos román utcanévváltozatot is megtalálja a kereső.
A legújabb kalauza ez a városnak, hisz benne találjuk már a legfrissebb épületeket, szobrokat, köztük olyanokat is, amelyek hiányoztak az eddig megjelent városkalauzokból. Jó szolgálatot tesz az utazónak a közhasznú címek és telefonszámok bő lajstroma, melyek között még a taxikat működ­tető cégek hívószámaira is rátalál.
A kalauzt 37 lej ellenében lehet beszerezni a sepsiszentgyörgyi Charta Kiadó Ex Libris könyvüzletében, a Diákboltban, a baróti Tor­toma könyvesüzletben, illetve inter­netes oldalán, és hamarosan a Három­szék újságárudáiban is.

* József Álmos: Sepsiszentgyörgy. Tör­ténelmi városkalauz. Barót, 2012

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2012-09-05: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Múlt és jelen

Összeállításunkkal kerekebbé szeretnénk tenni a Száldobosról kialakuló képet, ezért a településről megjelent írásainkból válogattunk általános érdeklődésre számot tartó részleteket.
 
2012-09-05: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Támogatott kamat működésre

A kis- és középvállalkozásokat támogató, meglehetősen kevés állami intézkedés egyike a Mihail Kogălniceanu program. A 2011–2013. között érvényesíthető lehetőség egyrészt kamattámogatást, másrészt állami garanciát nyújt működési hitelek felvétele esetén.