A legtöbb szülő igyekszik felkészíteni és bátorítani gyermekét, hogy az iskola pozitív és izgalmas tapasztalatszerzés legyen számára. Az iskolakezdés ennek ellenére sok kisdiák számára félelemmel és szorongással telik, hiszen ismeretlen, új kalandok és elvárások elé néz. A Családvilág.hu összegyűjtött néhány bevált gyakorlatot arra, hogy az iskolakezdést és az első heteket a gyermek ne teherként élje meg.
Pihenés iskola után
Figyelj rá mindig, és beszélgess vele az iskoláról. A gyerekek viselkedése és arckifejezése általában könnyen elárulja érzéseiket, mint a harag, félelem, izgalom vagy elégedettség. Mivel a gyerekek élete az iskolában meglehetősen kötött, biztosíts lehetőséget neki, hogy otthon kicsit lazábban tölthesse az idejét. Engedd, hogy kikapcsolódjon, játsszon a szabadban vagy sportoljon. Az olyan délutáni tevékenység, mint a zeneóra vagy a fociedzés, jó választás lehet, azonban arra ügyelj, hogy ne legyen túlságosan megterhelő a programja. Egy fárasztó iskolai nap után gyermekednek pihenésre van szüksége, hogy újult erővel kezdhessen neki a házi feladatoknak.
Nem árt egy kis szervezés
Alakíts ki gyermeked számára egy olyan helyet, ahol zavartalanul tud tanulni. Legyen az egy külön íróasztal a saját szobájában vagy csak egy sarok a nappaliban, a lényeg, hogy csend és nyugalom vegye körül, amikor a leckéit készíti. A megfelelő világításról is gondoskodnod kell, valamint nem hiányozhatnak a szükséges tanszerek és eszközök sem. Amennyire csak lehetséges, a gyermek íróasztala legyen távol a televíziótól vagy más hangforrástól.
A többé-kevésbé szigorú napirend rendkívül fontos a gyermek számára, hiszen ezáltal könnyebben meg tudja szervezni tennivalóit. Mindig igyekezzetek előre megtervezni az elkövetkező egy-két napot, hogy mindenre jusson idő. Neveld önállóságra csemetédet: tanítsd meg arra, hogyan készítse el egyedül a házi feladatát, még az esti órákban készítse elő a másnapi ruháit, ossza be a zsebpénzt, amit kap stb.
Tegyél ki egy hatalmas falinaptárat, amelyiken bejelölöd a fontos dátumokat és tennivalókat, hogy könnyebb legyen nyomon követni őket. Az első osztályosok még nehezen birkóznak meg a betűkkel és a számokkal, ezért használhatsz kis jeleket és rajzokat is, amelyek emlékeztetik őt a fontos eseményekre. Ha már tud írni és olvasni, akkor segíts neki, hogy ő maga jegyezze be naptárába az emlékeztetőket, programokat és más kötelezettségeket.
(folytatjuk)