Martonyi János, Magyarország külügyminisztere szerint végtelenül sajnálatos, elfogadhatatlan és elítélendő, hogy az azeri kormány nem tartotta be ígéretét, és kegyelmet adott Ramil Safarovnak; a tárcavezető szerint Svájc segíthet a magyar–örmény kapcsolatokban kialakult feszültség enyhítésében. Közben tegnap az örmény törvényhozás nyilatkozatot fogadott el arról, hogy parlamenti szinten felfüggeszti a hivatalos kapcsolatokat Magyarországgal.
Magyarország augusztus 31-én adta át Azerbajdzsánnak az örmény katonatársa 2004-es budapesti meggyilkolásáért életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt Ramil Sahib Safarov azeri katonatisztet, akit hazájában elnöki kegyelemmel azonnal szabadlábra helyeztek. Szerzs Szargszján örmény elnök aznap bejelentette, országa felfüggeszti a diplomáciai kapcsolatokat Magyarországgal (az első híradások még a kapcsolatok megszakításáról szóltak, de Jereván ezt később pontosította).
Martonyi János a Kossuth rádió 180 perc című műsorában tegnap azt mondta: hétfői berni látogatása alkalmával Didier Burkhalter svájci külügyminiszter felajánlotta országa segítségét a magyar–örmény kapcsolatok rendezésében, és Svájc – amely hagyományosan egy közvetítő, semleges ország – tud is segíteni. Minden lehetséges eszközt fel kell használni a Magyarország és Örményország közötti feszültség enyhítéséhez – hangsúlyozta. Magyarország nem akart sérelmet okozni Örményországnak, a kormány jóhiszeműen járt el az azeri katonatiszt kiadatásának ügyében, és nem volt gazdasági háttere a lépésnek – magyarázta. Szerinte jelenleg az a legfontosabb, hogy megértessék az örményekkel, Magyarország mindig is barátként viszonyult hozzájuk. Azzal kapcsolatban, hogy kedden fenyegető üzenetet kapott Azerbajdzsán budapesti nagykövetsége egy örmény terrorszervezettől, Martonyi János kijelentette: „a szükséges intézkedéseket az erre illetékes szervek természetesen meg fogják hozni”.
Ugyancsak az azeri eljárást ítélte el tegnapi nyilatkozatában a strasbourgi székhelyű Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlésének elnöke. Jean-Claude Mignon felszólította az azeri hatóságokat, hogy vizsgálják felül álláspontjukat az Európa Tanács normáival és erkölcseivel összhangban. A 47 tagú Európa Tanácsnak Azerbajdzsán és Örményország is tagja. A francia politikus csalódottságának adott hangot amiatt, hogy Safarov szabadon engedői visszaéltek az Európa Tanács jogi eszközével, azzal az egyezménnyel, amely az elítéltek átadásának szabályairól rendelkezik. „Ez a botrányos szabadon engedés nagyon negatív következményekkel jár a már amúgy is feszült örmény–azeri viszonyra nézve, és azt a kockázatot hordozza magában, hogy a térségben destabilizálódik a helyzet” – állapította meg az ET parlamenti közgyűlésének elnöke.
Az örmények magyarok elleni haragja azonban nem lankad. A jereváni törvényhozás képviselői tegnap a parlamenti kapcsolatok felfüggesztéséről döntöttek. Az örmény képviselők szerint a hivatalos magyar szerveknek tudniuk kellett arról, hogy ha átadják Azerbajdzsánnak az örmény katonatársa meggyilkolása miatt életfogytiglani börtönbüntetését töltő Ramil Safarovot, akkor ő kiszabadul, és ez ösztönözni fogja az etnikai alapú bűncselekmények végrehajtását az örmények ellen. Az örmény törvényhozás egyben felszólított minden demokratikus értékekhez igazodó országot, hogy ítélje el a Magyarország és Azerbajdzsán között Safarov átadásáról létrejött megállapodást.