Szeptember elsejétől visszaállították a megye 38, megszüntetett vidéki rendőrőrsét. A községközpontokban működő negyven őrs (a kommandóit és az előpatakit nem számolták fel tavaly) munkáját a megye öt városában megalakított rendőrségi körzetek hangolják össze. A településvezetők üdvözlik az őrsök újraalakítására vonatkozó döntést.
A megyei rendőr-felügyelőség tájékoztatása szerint a községközpontokban tevékenykedő rendőrök munkája főként a közrend és a közbiztonság fenntartására összpontosul, feladatuk lesz továbbá a hatáskörükbe tartozó bűncselekmények esetében felmerülő bűnügyi eljárás, de ismerkedniük kell a településekkel és azok polgáraival is – hiszen várhatóan nem minden belügyi alkalmazott szolgál majd ott, ahol az átszervezés előtt.
A sepsiszentgyörgyi rendőrségi körzethez 14 községi őrs tartozik – Árkos, Bodok, Sepsibükszád, Nagyborosnyó, Kökös, Gidófalva, Hidvég, Illyefalva, Málnás, Mikóújfalu, Uzon, Réty, Kőröspatak és Előpatak, itt közel félszáz rendőr teljesít szolgálatot. A kézdivásárhelyi körzet alárendeltségébe 13 községi rendőrőrs tartozik (Bereck, Szentkatolna, Csernáton, Dálnok, Esztelnek, Gelence, Lemhény, Kézdialmás, Maksa, Ozsdola, Kézdiszentkereszt, Kézdiszentlélek, Torja), ahová harminchárom belügyi alkalmazottat irányítottak. Tizennyolc rendőrt osztottak be a kovásznai rendőrséghez tartozó négy őrshöz, Erdővidék községeinek közbiztonságáért pedig összesen 16 rendőr felel, ők a baróti körzethez tartozó öt községi őrsnél tevékenykednek. A legkevesebb belügyi alkalmazott a Bodzavidéken szolgál, a négy községi őrsnél tizenegyen dolgoznak.
Bardoc polgármestere egyike volt azon településvezetőknek, akik a korábbi megyei rendőrparancsnokkal szervezett tavaly októberi találkozón kifogásolta a községi rendőrőrsök felszámolását. Balázsi Dénes üdvözli azok újralétesítését, meglátása szerint a régi rendszer egyáltalán nem volt hatékony, ha szükség volt rájuk, a járőrök későn érkeztek a helyszínre – magyarázta érdeklődésünkre. Fontosnak tartja, hogy a helyieknek ezentúl van, kihez fordulniuk, s abban reménykedik: az ott dolgozó rendőrök munkabeosztása ezt a nap bármely órájában lehetővé teszi majd.
Kisgyörgy Sándor is helyes döntésnek minősítette a községi őrsök visszaállítását, a kőröspataki településvezető szerint erre esetükben azért is szükség van, mert a településen jelentős roma-közösség él, a járőrözések nem oldották meg a napi gondokat, a rendőrök pedig nem ismerték a helyi lakosságot. A polgármester szerint az átszervezést követő időszakban nem nőtt ugyan a községben a bűncselekmények száma, de a településen folyamatosan szolgálatot teljesítő rendőrnek könnyebb a perpatvarokat, csendháborításokat kezelni, s akár utólag is azonosítani az apróbb lopások, bűntettek elkövetőit, mint a járőrcsapatoknak, akik napi szinten nem kerülnek kapcsolatba a helyiekkel.
Kevés a helybeli rendőr
41 üres állás van a szeptember elsejétől újraszervezett falusi rendőrőrsöknél, ám ezek betöltésére egyelőre kevés az esély, Ion Popa megyei rendőrparancsnok a rendőrakadémia decemberi végzőseiben reménykedik. Azt már tudni lehet, hogy ezek közül mindössze heten háromszékiek, tehát várhatóan más vidékekről is jönnek majd falvainkba, ahol a tavaly bezárt őrsök nagy többsége jó állapotban maradt meg, alig 4–5 székhelyen kell kisebb javításokat végezni. Felszerelésük is megfelelő, kettő kivételével mindenütt rendelkeznek gépkocsival. A rendőrségi létszám helyi emberekkel való utánpótlása amúgy állandó gond errefelé, keveseket vonz a pálya: az idén meghirdetett képzésre hárman jelentkeztek Kovászna megyéből, és még nem tudni, hogy felvették-e őket.(demeter)