Megállunk a saját lábunkon, az EU válsága miatt van szükségünk az IMF-megállapodásra – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a magyar Országgyűlés tegnapi nyitó ülésén napirend előtti felszólalásában. Orbán a választási törvény, valamint a polgári törvénykönyv megalkotásában jelölte meg az őszi politikai évad legfontosabb feladatait.
Az őszi parlamenti ülésszak feladatai között említette még a földszabályozás átalakítását, a jövő évi költségvetés célkitűzései között pedig a munkahelyvédelmi akciótervet, a szociális adókedvezményeket, az államadósság csökkentését, valamint a „kézben tartott pénzügyeket” említette. Folytatódik az „új magyar államrendszer kiépítése is”, és a rendőrség, a honvédség, az oktatás és a rendőrség átszervezése, valamint a pénzügyi válság elhárítása. Utóbbival kapcsolatban Orbán javaslatot tett a pénzügyi ombudsman intézményének létrehozására.
Orbán felszólalásának végén szólt az IMF-hitel ügyéről. A miniszterelnök megfogalmazása szerint Magyarország stabilan áll a lábán, a problémáikat meg tudják oldani, nem saját gondjaik miatt van szükség megállapodásra, hanem azért, hogy megvédjék magukat az „EU-t nyomasztó betegségtől”, a válságtól. Néhány éve úgy tűnt, tette hozzá Orbán Viktor, hogy az EU mindenre megoldás, ma viszont inkább a probléma forrása. „Azért nem tudunk előrehaladni, mert visszahúz az eurózóna válsága” – hangsúlyozta.
Az IMF-megállapodás „előnyös lenne, akarunk is megállapodást, de csak jó megállapodást”. Rossz megállapodást ugyanis már kötöttek 2008-ban, annak az árát a szocialista kormány az emberekkel fizettette meg. „Magyarországnak nincs szüksége MSZP-típusú, megszorításokhoz vezető EU/IMF-megállapodásra” – hangoztatta a kormányfő. Ezért a Fidesz–KDNP-frakciószövetség visszautasította az IMF föltételeit, és alternatív javaslat kidolgozására kérte a kormányt. Olyan megállapodási javaslat kidolgozását ígérte a miniszterelnök, ami a magyar emberek érdekét szolgálja.
Vona Gábor (Jobbik) kommunikációs trükknek minősítette a kormányfő beszédét. Orbán felszólalásából szerinte úgy tűnt, mintha nem mi kértünk volna segítséget az IMF-től, hanem ők tőlünk. Jávor Benedek (LMP) szerint a beszéd csak Orbán mesedélutánja volt. A képviselő a demokrácia lebontása miatt ostorozta többek között a kormányt, és az ezermilliárdos korrupció felszámolását sürgette. Mesterházy Attila (MSZP) arra szólította fel Orbán Viktort, hogy hozza nyilvánosságra az IMF állítólagos feltételeit. A kormányfő által kritizált 2008-as, húszmilliárdos IMF-hitelről pedig azt mondta, abból hétmilliárdot az ország finanszírozására fordítottak, hetet devizatartalékba helyeztek, a maradék hatmilliárdot pedig nem hívták le, mert nem volt már rá szükség.
Az ellenzéki reakciók után Orbán Viktor viszontválaszával folytatódott a plenáris ülés. A kormányfő az IMF-üggyel kapcsolatban emlékeztetett, hogy a Valutaalap ugyanazokat a feltételeket támasztotta, mint 2008-ban: a költségvetés kiadási oldalának visszafogását, hatszázmilliárdos megszorítást. A követeléslistát viszont nem áll módjában nyilvánosságra hozni, mivel nem ő írta. Kitért továbbá az azeri baltás gyilkos kiadatására is, visszautasítva az ellenzék vádjait, mondván, ő „erkölcsi kérdésekben nem pénzügyi alapon hoz döntéseket”. Magyarország mindig át fogja adni az elítélteket hazájuknak, így morálisan és erkölcsösen jártak el. Visszautasította a korrupciós vádakat, a témát rendre felhozó LMP-t azzal vádolta meg, hogy a „mögöttük álló külföldiek” érdekében hecckampányt folytat, ezért „labancpártnak” titulálta az LMP-t.