Ponta nem védi meg Romániát
Victor Ponta miniszterelnök nem vesz részt szerdán azon a vitán, amelyet néppárti javaslatra rendeznek a romániai helyzetről az Európai Parlament plenáris ülésén. A román miniszterelnök azt mondta, későn értesítették, és nem tudta már a strasbourgi utat beiktatni programjába, de egy hét múlva Brüsszelbe utazik, és találkozik Barroso bizottsági elnökkel.
Cristian Preda román néppárti EP-képviselő szerint Ponta gesztusa „tapasztalatlanságra” és „félelemre” vall, holott „követhette volna Orbán Viktor magyar miniszterelnök példáját, aki lehetőséget kért, hogy nemcsak kormányát, hanem országát is megvédje az európai képviselők előtt, amikor Magyarországot súlyos vádakkal illették”.
Új választási törvény Magyarországon
A 2014-es választáson nem lesz kampánycsend, továbbá átalakul a kampányfinanszírozás rendszere, és a kampányeszközök is korlátozottabbak lehetnek a jelenleginél – ismertette Lázár János, a magyar Miniszterelnökséget vezető államtitkár hétfőn. A kampánykiadások nagy részét az állam biztosítja: a tervek szerint minden jelölt a jelenleginél magasabb összegű – egymillió forintot is meghaladó – hozzájárulást kap majd, amellyel a választások után tételesen el kell számolnia, egyéb támogatást csak magánszemélyektől lehet majd elfogadni, de az várhatóan a költségeknek maximum az egyharmadát teheti majd ki. Az elképzelések között szerepel a kampányeszközök korlátozása, és megszűnik az ajánlószelvény-gyűjtés. Lázár János azt is bejelentette, jövő augusztusban minden magyar állampolgár, aki szerepel a népesség-nyilvántartásban, kap egy felhívást, hogy döntse el, akar-e szavazni vagy sem, ha igen, hogyan akar részt venni a voksolásban – személyesen vagy levélben –, hol akar szavazni – határon belül vagy azon kívül –, majd ezt a dokumentumot kell visszaküldeni. Ezt követően, 2013. szeptember 1-jétől kezdődik az önkéntes regisztráció, amely a választást megelőző második hétig, azaz nagyjából 2014 márciusának második feléig tart majd.
Elszigetelődhet Ukrajna
Ukrajna nemzetközileg elszigetelődhet, ha nem hajtja végre a szükséges reformokat alkotmányában, büntetőjogi rendszerében és bírói gyakorlatában – figyelmeztetett Thorbjorn Jagland, az Európa Tanács főtitkára tegnapi kijevi látogatásán. A strasbourgi székhelyű páneurópai szervezet főtitkára Julija Timosenko volt miniszterelnök bebörtönzésével kapcsolatban úgy vélekedett, hogy törölni kellene az ukrán büntető törvénykönyvnek azt a két cikkét, amelyek alapján a politikust elítélték, vagyis amelyek szerint politikai döntések büntetőjogi felelősséget vonnak maguk után. Thorbjorn Jagland a komoly politikai vihart kiváltó nyelvtörvénnyel kapcsolatosan üdvözölte, hogy kormánybizottságot hoztak létre Ukrajnában a törvény továbbfejlesztésére. Leszögezte, hogy az Európa Tanács számára fontos, hogy mindenki használhassa anyanyelvét.