Euróövezeti válságAdósságcsökkentési jegyek

2012. szeptember 12., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Az euróövezeti válság most már az Európai Unió egészét veszélyezteti, és ha az euró szétesik, Európa rosszabb helyzetbe kerülne, mint a valutaunió előtt volt – mondta a Financial Timesnak Soros György, aki kemény bírálattal illette az euróval kapcsolatos német politikát.
 

A magyar–amerikai nagybefektető a londoni gazdasági napilapnak adott interjúban megismételte azt az álláspontját, hogy Németország – a legnagyobb eurógazdaság – vagy vállalja a vezető szerepet az euróövezeti válság megoldásában, vagy el kellene hagynia a valutauniót. Ha Német­ország ragaszkodik a megszorítás politikájához és a „deflációs alapálláshoz”, és nem tágít ettől, akkor hosszabb távon jobb lenne, ha távozna az euróövezetből – mondta Soros György.
Németország euróövezeti távozásának lehetősége nagy londoni elemzőházak korábbi forgatókönyveiben is felmerült már. A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő befektetőknek néhány hete összeállított átfogó helyzetértékelésében több forgatókönyvet is felvázolt az euróválság lehetséges kimeneteleiről. Ezek egyikében – amelyet a Fitch elemzői maguk is extrémnek neveztek – az szerepel, hogy nem a súlyos adósságválsággal küszködő déli tagállamok, hanem Németország hagyná ott a mostani euróövezetet, és néhány más jelenlegi eurótagállammal együtt új valutauniót alakítana. A Fitch Ratings e forgatókönyve alapján Németországhoz csatlakozna Hollandia, Luxemburg, Belgium, Ausztria, és esetleg még Franciaország, Finnország, Észtország és Szlovákia, vagyis a jelenlegi euróövezeti létszámnak hozzávetőleg a fele.
Soros György a Financial Timesnak kijelentette: szerinte ha olyan eurótagállamoktól, mint Spanyolország vagy Olaszország, még keményebb megszorításokat követelnek meg, az erősítheti az adós és hitelező államok közötti megosztottságot az euróövezeten belül, és ez újabb lépést jelenthet a kétszintű Európa állandósulása felé. A 82 esztendős pénzügyi szakember szerint az adósok és hitelezők közötti konfrontáció állandósulásának megakadályozásához teljes körű európai költségvetési hatóság – egyfajta európai valutaalap – létrehozására van szükség, az euróövezetnek pedig legalább ötszázalékos éves nominális GDP-növekedési ütemet kellene megcéloznia, korlátozott ideig olyan szintű inflációt is elviselve, amelyet a német jegybank eddig soha nem volt hajlandó engedélyezni. Soros György szerint ugyanis a növekedés kilátása nélkül az adós államok beragadnak a deflációs csapdába, és végül törlesztési leállásra kényszerülhetnek.
Soros elképzelése szerint az európai valutaalap átvenné a jelenlegi euróövezeti mentőmechanizmusok (EFSF/ESM) funkcióit, és adósságcsökkentő alapot hozna létre. Erre az eszközre átruháznák az euróövezeti tagállamok szuverén adósságának azon hányadát, amely a 60 százalékos GDP-arányos felső tűréshatár felett van. Az alap ezután „adósságcsökkentési jegyeket” bocsátana ki, amelyek közös euróövezeti adósságkötelezettség formáját öltenék. Ezeket az adósságpapírokat az eurójegybank a legmagasabb minőségű biztosítéknak tekintené, és így e jegyek vonzónak bizonyulnának a befektetők számára. Soros György kijelentette, hogy jelenleg mintegy 700 milliárd eurónyi betét fekszik az EKB-nál zéró kamatozással. A bankok ezt a pénzt az EKB helyett inkább ezekbe a közös adósságpapírokba fektetnék, zérónál jobb kamatot elérve – tette hozzá.
A Financial Times ugyanakkor megjegyzi kommentárjában, hogy a német kormány ádázul ellenzi az euróövezeti adósság közös garantálását, azzal az érvvel, hogy erre a költségvetési fegyelmet ellenőrző európai költségvetési unió létrehozásáig nem kerülhet sor. Soros szerint azonban ha Német­ország nem változtatja meg az euróval kapcsolatos álláspontját, akkor akaratlanul is elviselhetetlen helyzetbe sodorhatja Európát.(MTI-Fer-)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 23
szavazógép
2012-09-12: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Munkaerőhiánnyal küzd a „nadrágvölgy” (Készruhaipar)

Az utóbbi években több mint felére csökkent a háromszéki készruhaipar, nevezetesen a nadrággyártás. A „nadrágvölgy” – ahogy kissé erőltetett párhuzammal nevezték gazdasági berkekben a gyorsan elszaporodott nadrággyárak kapcsán Háromszéket – súlyos gondokkal küzd. Melyek ezek a gondok, egyáltalán a bérmunka mint foglalkoztatási lehetőség milyen mértékben lehet stabil vidékünkön? Milyen jövője van a székelyföldi készruhaiparnak? Ezekkel a kérdésekkel fordultunk Keresztély Lászlóhoz, a sepsiszentgyörgyi Dreiconf igazgatójához.
 
2012-09-12: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Hírbörze

Vándorkiállítás
A Székelyföldi Vállalkozók és Egye­sületek Szövetsége (SZVESZ) a Kárpát Régió Üzlethálózattal közösen, a Csík­sze­redai Magyar Konzulátussal partnerségben olyan projekten dolgozik, amely lehetőséget nyújt a Kárpát-medencei térségben élő vállalkozóknak (főként termelő, élelmiszer, agrármarketing és ehhez közel álló területeken tevékenykedő, valamint ipari termelőcégeknek) termékeik bemutatására egy kiállításon.