Erdő-mező ajándékaA százszorszép

2012. szeptember 13., csütörtök, Család

A százszorszép egyike a nagy túlélőknek, ugyanis, ha más növényt nem is látunk a réteken, legelőkön, akár zöld pázsitunkban, ez társaival együtt színesebbé teszi a rét zöld szőnyegét amerre a szem ellát. Nem mindig volt ennyire gyakori a százszorszép.

Elterjedését a magas növénytakaró megritkulásának, a kaszálásnak, a legeltetésnek köszönheti, évelő növényként ebben a versenyhelyzetben nyerőnek bizonyult. Az alkalmazkodást a tőálló, talajra simuló, visszás tojásdad levelei is segítették, és a gyökérzete, amely elfut a talajban, újabb virágokat teremtve. Az őszirózsákkal rokon növény tőkocsányán fészkes virágzat magasodik, fehér széli, olykor pirosas nyelves és belső, sárga hímnős csöves virágokkal. Hideg és nedves időben a virágszirmok összeborulnak.
A százszorszép leveleit, akárcsak tavasszal a salátaboglárkáét, konyhai felhasználásra gyűjthetjük, más növényekből alkotott nyers salátákhoz (fejes salátához, krumplisalátához) adhatjuk vagy sóskával, csalánnal párolhatjuk, míg a virágát díszítésre használhatjuk. Serkenti a szervezetünk anyagcsere-folyamatait. Külsőleg zúzódásokra, izomrándulásokra, egyes bőrbetegségekre használták a levét.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 8
szavazógép
2012-09-13: Család - :

A párkapcsolat szövevényei

Napjainkban a fiatalok nehezen tudhatják, mit várjanak a házasságtól. A hagyományos házasságban a férfi volt a vezető, a feleség őt követte. A férfi hozta haza az ennivalót, a nő irányította az otthont, és gondoskodott a gyerekekről. Mindketten tudták, hogy mit várjanak házassági szerepüktől. Manapság viszont egyre gyakoribb a partnerszerű házasság, melyben az egyéni szerepek és feladatok nincsenek jól definiálva. Mindezektől függetlenül sem a tradicionális, sem a partnerszerű házasság nem jelent kész receptet a boldogságra.
 
2012-09-13: Faluvilág - Demeter Virág Katalin:

Bikfalvi kályhacsempék új élete (Örökség a padló alatt)

Háromszéki kiállítója is volt augusztus 17–20. között Budapesten a huszonhatodik alkalommal megrendezett Mesterségek Ünnepének, ahol a látogatók bikfalvi kályhacsempékkel (melyek kuriózumnak számítottak a hagyományos technika és anyagok miatt) ismerkedhettek a Régi, ritka mesterségek tárlaton. Történetük egy helyi udvarház felújításával indult, s nemcsak a település, az utókor is hálás lehet a képzőművész és művészettörténész házaspár elszántságáért, hiszen (értékmentő) kíváncsiságuk, munkájuk gazdagabbá tette régiónk népművészeti örökségét. Az Erdélyi Kályhacsempe Manufaktúrával, csodálatos kályhacsempéivel első ízben a Szent György-napi kézművesvásárban találkozhattunk, az ötletgazda pedig Péter Alpár képzőművész és felesége, Várallyay Réka művészettörténész.