Albert Ernőt, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium nyugalmazott igazgatóját is kitüntette az augusztus 20-i magyar állami ünnep alkalmából Áder János, Magyarország köztársasági elnöke, a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjét szerda este a csíkszeredai konzulátuson ünnepélyes keretek között adta át Zsigmond Barna Pál főkonzul.
A laudációban elhangzott: a nyolcvanéves Albert Ernő volt az, aki feltámasztotta a Székely Mikó Kollégiumban a tanári és diákérdeklődést a folklór és a néprajzkutatás iránt. Felejthetetlen magyartanár és igazgató elődje, dr. Konsza Samu példájára rangos népköltészeti tár gyűjtője, tudora és közzétevője lett.
Tanítványaival együtt mintegy 3000 csíki és háromszéki népballadát, illetve változatot gyűjtött össze, ezekből 425-öt közöl Háromszéki népballadák cím alatt. Idézték hitvallását is: „a tanár órán kívül is legyen tanár”. Iskolai és órán kívüli tanárként megvalósította azt, amit József Attila is célul tűzött ki magának: „Én egész népemet fogom / nem középiskolás fokon / tanítani!” Állt a helyén, tette a dolgát olyan sötét korban, amikor a kollégium történelmi nevét is elorozták.
Albert Ernőnek, a magyar népköltészet gyűjtőjének és ápolójának a maradandó értékeket képviselő kutatásaiért, a magyar népköltészet és folklórkincs gazdagításáért, értékeinek megőrzéséért és ápolásáért végzett munkája elismeréseként adományozta a Magyar Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetést a magyar köztársasági elnök.
Ugyancsak szerdán Csíkszeredában vehette át a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést Dr. Ballók Jolán görgényüvegcsűri család- és szakorvos, a Magyar Arany Érdemkeresztet Nagy Géza, a Maros megyei Sáromberki Egyházközség nyugalmazott református lelkésze és Takács István csíkszeredai nyugalmazott mérnök, jégkorongozó, a Csíkszeredai Református Egyház főgondnoka. Nagy Ferenc, a Küküllősárdi Unitárius Egyházközség lelkipásztora egészségi okokból nem vehetett részt az ünnepségen, neki egy későbbi időpontban adják át a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést.