Belföldi hírek

2012. szeptember 14., péntek, Belföld

Ponta az óriásrégiókban hisz
Ismételten az ország területi-közigazgatási átszervezését szorgalmazta Victor Ponta, aki tegnap Murighiolban, a Megyei Tanácsok Szövetségének éves közgyűlésén ismertette elképzeléseit.

A jelenlegi megyék megmaradnának, ugyanakkor régiókba tömörülnének, és a régiók élén egy régiótanács és egy régióelnök állna, a jelenlegi regionális fejlesztési ügynökségek pedig a régiótanácsok műszaki apparátusaként működnének tovább. Az ország területi-közigazgatási újrafelosztása a jövőre tervezett alkotmányjogi reform részét képezné.


Éhségsztrájkban a bérekért
Újabb hét alkalmazott kezdett éhségsztrájkot tegnap az Oltchim vegyipari vállalatnál, ahol második hete tüntetnek az alkalmazottak elmaradt béreiket követelve. Az éhségsztrájkolók száma ezzel 15-re emelkedett. A Rîmnicu Vîlcea-i kombinát irodaháza előtt demonstráló mintegy ötszáz fős tömeg elégedetlenségét a fizetések több mint két hónapos késése és a vállalat jövőjének bizonytalansága váltotta ki. A cég 21 éve tisztségben lévő vezérigazgatója lemondott, de a tiltakozókat ez nem nyugtatta meg. A vállalatnak négyezer alkalmazottja van, esetleges csődje pedig a térség további 15 ezer alkalmazottját hagyná munka nélkül a beszállítóknál. A csaknem 55 százalékban állami tulajdonban lévő Oltchim 700 millió eurós adósságot halmozott fel, privatizálását meghirdették. Tegnap Liviu Pop társadalmi párbeszédért felelős tárca nélküli miniszter ismét a helyszínre utazott azzal az ígérettel, hogy a kormány bankhitelből próbál pénzt szerezni az elmaradt bérek egy részére.


Erdélyi romáknál a francia miniszterek
Aranyosgyéresen tájékozódott a roma közösség életkörülményeiről Manuel Valls francia belügyi és Bernard Cazeneuve európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter. Egy olyan iskolába látogattak el, amely uniós támogatással romaintegrációs programot valósít meg, és elégedetten nyilatkoztak a látottakról. Ezt követően a város egy romák által lakott negyedébe mentek, ahol több családot is felkerestek. Közben Bukarestben mintegy kétszázan tiltakoztak az ellen, hogy több ezer romát kilakoltatnak Franciaországból.


Naponta hat orvos emigrál
Csak ebben az évben 1605 orvos ment el Romániából külföldre dolgozni – jelentette ki Vasile Astărăstoae, a romániai Orvosi Kamara elnöke tegnap, rámutatva, hogy a rezidens orvosokat jobban meg kellene fizetni. Csak Nagy-Britanniában 4100 román orvos van – mondta Astărăstoae, aki szerint „egy rezidens orvos havonta 700 lejes fizetést kap, melyből ki kell fizetnie szállását, ételét és képzését. És a legolcsóbb orvosi kézikönyvet nem lehet 250 euró alatti áron megvásárolni. Egy kevesebb mint 3000 lakost számláló község titkárának megközelítőleg 2100 lejes havi fizetése van, és erre az állásra nem kérnek felsőfokú tanulmányokat” – tette hozzá.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 8
szavazógép
2012-09-14: Közélet - :

Vasárnapig még megegyezhetnek

Vasárnapig egyezhetnek meg az erdélyi magyar pártok arról, hogy együtt szálljanak versenybe a decemberi parlamenti választásokon – hívta fel a figyelmet a választási menetrend határidejére Toró T. Tibor, az EMNP elnöke; ha addig nem jegyeztetik be a koalíciós megállapodásukat, a decemberi parlamenti választásokon már csak külön-külön vehetnek részt.
2012-09-14: Közélet - Farkas Réka:

Külföldi hírek

Elmarasztalta Azerbajdzsánt az EP
Azerbajdzsánt elmarasztaló állásfoglalást fogadott el tegnap Strasbourgban az Európai Parlament (EP), miután a képviselők plenáris vitát folytattak a Magyarország által Azerbajdzsánnak átadott Ramil Safarov Azerbajdzsánban történt szabadon engedéséről.