KÖZEL EZREN MENNEK A KÖZTÉVÉTŐL. A leépítés november 20-án kezdődik, és a folyamat végén a közszolgálati televíziónak 2340 alkalmazottja marad – derül ki abból a tájékoztatásból, amelyet az elnök-vezérigazgató Claudiu Săftoiu küldött a szakszervezetnek. A terv szerint az újságírók száma 467-tel csökken a jelenlegi 1581-ről, az 1721 főt számláló kisegítő személyzet 495 fővel zsugorodik. (Bukaresti Rádió)
FEKETÉN DOLGOZNAK DIPLOMÁSAINK. A feketén dolgozóknak megközelítőleg egynegyede felsőfokú végzettséggel rendelkezik Romániában, és ez ellentmond az európai trendnek – mutat rá a Világbank egy tanulmánya. Európában jelentősen különbözik a törvényes keretek között dolgozók képzettségi szintje azokétól, akiket feketén alkalmaznak – mutat rá a tanulmány. Mi több, Romániában, Csehországban, Magyarországon és Szlovéniában a feketén dolgozók jelentős része magas szakképzettséget igénylő munkát, azaz nem „kétkezi munkát” végez. (Nyugati Jelen)
ÚGY, MINT KORÁBBAN. Az idei parlamenti választásokat a jelen választási törvény szerint szervezik meg – jelentette be Victor Ponta kormányfő, aki szerint két nagy hiba van a jogszabályban: nőni fog a képviselők és szenátorok száma, valamint bejuthatnak az első helyen végző jelöltek rovására azok, akik csak másodikok vagy harmadikok lettek a választókerületükben. (Mediafax)
FOGYNAK A NYUGDÍJASOK. Csökkent a hazai nyugdíjasok száma, az év második harmadában 5,5 millió ember tartozik ebbe a kategóriába. Ez százezerrel kevesebb, mint egy éve. Három hónap alatt 38 ezer ember esett ki a nyugdíj-biztosítási rendszerből, a havi juttatások értéke 2 százalékkal nőtt a Statisztikai Hivatal szerint. Az átlagnyugdíj a második negyedévben 769 lej volt. 4,7 millió ember fizette aktív évei alatt az állami nyugdíjbiztosítást, a fennmaradók a mezőgazdaságban, a belügy, az állambiztonság, a kultuszminisztérium állományában voltak, vagy ügyvédként tevékenykedtek. A nyugállományban lévők 71,7 százaléka vonult a nyugdíjkorhatár betöltése után azonnal nyugdíjba. (Ziare.com)
KINEK TÖBB, KINEK KEVESEBB. A központi bank júliusi adatai alapján a hetedik hónap végén 98,9 milliárd lejt tett ki a lakosság banki megtakarítása. Ennek több mint egyharmadát bukaresti bankszámlákon helyezték el. A fővárosban az átlag megtakarítás 15 894 lej, Kolozs megyében 6774 lej. A dobogó harmadik fokán Brassó megye található 5365 lejnyi letétállománnyal. Botoşani, Teleorman és Giurgiu megyében nagyon keveset tesz félre a lakosság. Utóbbiban az egy főre eső megtakarítás csak 1288 lej, nincs ennél magasabb szinten a székely megyék lakóinak megtakarítási lehetősége sem. (Econtext)