Bonyolult magánosÃtás
MeghosszabbÃtották az Oltchim vegyipari vállalat privatizációja érdekében hirdetett pályázat határidejét. A privatizációs hatóság elsÅ‘ embere, Remus Vulpescu azt követÅ‘en jelentette be, hogy a korábbi, hétfÅ‘i dátumig hárman jelentkeztek a bajba jutott vállalat megvásárlására: a már kisrészvényesként számon tartott német PCC SE, Dan Diaconescu hÃrhedt médiaguru, illetve politikus, valamint Åžtefan Vuzu üzletember, aki a Chimcomplex és az Aisa Invest révén pályázik a gyár részvényeire.
A helyzetet bonyolÃtja, hogy Dan DiaÂconescu a privatizáció elhalasztása érdekében keresetet nyújtott be a bÃróságra. Az Oltchim magánosÃtása része annak a programnak, amelyet a kormány és a Nemzetközi Valutaalap kötött. Victor Ponta miniszterelnök, miután tegnap tárgyalt a privatizációért felelÅ‘s hatóság embereivel, rendkÃvül bonyolultnak nevezte a helyzetet. Ugyanakkor kifejtette, hogy számára a legfontosabb megvédeni a munkahelyeket a bajba jutott üzemben.
Várjanak a nők
Levélben tiltakozik kilenc uniós tagállam az ellen, hogy Viviane Reding, az Európai Bizottság alapvetÅ‘ jogokért felelÅ‘s tagja olyan javaslatot tervez a bizottság elé terjeszteni, amely elÅ‘Ãrná, hogy a nagyvállalatok felügyelÅ‘bizottságainak legalább 40 százalékban nÅ‘kbÅ‘l kell állniuk – értesült hétfÅ‘n uniós diplomáciai forrásból az MTI. A kilenc ország – Magyarország, Bulgária, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Málta, Hollandia és az Egyesült Királyság – illetékes miniszterei ugyanakkor egyetértenek azzal, hogy a felügyelÅ‘bizottságokban túl kevés a nÅ‘, ám közösen rendelkeznek annyi szavazattal az unió legfÅ‘bb döntéshozó szervében, az Európa Tanácsban, hogy megakadályozzák a jogszabály elfogadását. A tagállamok úgy látják, több idÅ‘re van szükség ahhoz, hogy kiderüljön, meghozzák-e a kÃvánt hatást ezek az intézkedések, elÅ‘mozdÃtják-e a nÅ‘k nagyobb részvételét a gazdasági döntéshozatalban. A Viviane Reding nevével fémjelzett tervezet értelmében minden olyan vállalatnak, amely 250-nél több embert alkalmaz, vagy évente több mint 50 millió euró bevétellel rendelkezik, negyven százalékban nÅ‘ket kellene alkalmaznia a felügyelÅ‘bizottság nem vezetÅ‘ beosztású pozÃcióiba. Azok a vállalatok, amelyek nem tesznek eleget az elÅ‘Ãrásnak, állami támogatásoktól és szerzÅ‘désektÅ‘l eshetnek el, vagy akár büntetést is kaphatnak.
Tanácsadó-felvásárlás
A magyarországi Stratis vezetési tanácsadó vállalat cégfelvásárlás útján céges struktúrájába integrálta az adatmenedzsmenttel foglalkozó Master Data Kft.-t. A gazdasági válság alatt nem mindennapos tranzakció folyományaként a tanácsadó cég két új üzletágat is létrehozott. A felvásárlás egyesÃti a Stratis szervezeti és folyamatismereteit a Master Data csapatának technológiai szakértelmével, ezáltal a magyar piacon egyedülálló módon képes segÃtséget nyújtani ügyfeleinek az adatvagyonukban rejlÅ‘ lehetÅ‘ségek leginnovatÃvabb kiaknázásához. A Stratis ugyanakkor létrehozta alkalmazásszolgáltatások (Application Governance) üzletágát. Az új szervezeti egység a nagyvállalati architektúra, alkalmazásracionalizálási és -modernizációs, Cloud integrációs, valamint alkalmazásbiztonsági témakörökben nyújtott tanácsadással és igény esetén pilot-projektek végrehajtásával segÃti majd az ügyfelek munkáját. A Stratis egymilliárd forint feletti éves forgalmával a magyar vezetési tanácsadási piac második legnagyobb magyar tulajdonú szereplÅ‘je.
Elengedett adósság
Oroszország aláÃrta Phenjannal az egyezményt az észak-koreai adósság rendezésérÅ‘l – erÅ‘sÃtette meg tegnap Szergej Sztorcsak pénzügyminiszter-helyettes. ElemÂzÅ‘k szerint szinte a teljes adósság elengedésérÅ‘l van szó. A Szovjetunió idején keletkezett észak-koreai tartozást rubelbÅ‘l dollárra számolták át, Ãgy az 11 milliárd dollárt tesz ki, ennek kilencven százalékát szanálták, a maradék több mint egymilliárd dollárt közös orosz–észak-koreai egészségügyi, energetikai beruházások megvalósÃtására használják fel – közölte a miniszter.