Az európai kulturális sokszínűség jegyében érkezett a Mátra lába alá a „sokarcú” háromszéki csoport, amely a testvér Heves megye meghívására látogatott a történelmi Egerbe, a „jó palócok” hazájába, résztvevőjeként a nagy érdeklődésnek örvendő, Székelyföld gyöngyszemei elnevezésű fórumnak. Szakemberek mutatták be a hevesieknek testvérmegyéjüket: történészek, természettudósok, néprajzkutatók, írók, néptáncosok, szólóénekesek és zenészek. Miként máskor is, a Palócfölddel összekötő szálakat kerestük.
E táj kiterjedésének megítélésében akadtak véleménykülönbségek. A néprajzkutatók szerint a Palócföld Nógrád, Heves, Borsod megyét érinti. Népét a XIX. században Mikszáth Kálmán emelte be az irodalmi köztudatba, különösképpen A jó palócok című kötetével (1881). Hozzánk, alsó-háromszéki székelyekhez az író már csak azért is közel áll, mert Sepsiszentgyörgy vendége volt, megválasztott országgyűlési képviselőként bejárta vidékünket. Nos, a Mátra-vidék is a palócság életterének tekinthető. Volt alkalmunk szemtől szembe állni a mi hegyeinkhez igen hasonló Mátrával, látni a csonkaország legmagasabb hegycsúcsát, az 1014 méter magas Kékes-tetőt.
Az egri minaret árnyékában
A kézdivásárhely-kantai nagy katolikus templom harangjainak egyikét Eger városában öntötték. Azt már levéltári forrás tudná „megmondani”, miért éppen ott – számunkra azonban élményt jelentett, hogy bepillanthattunk a harangöntöde régi épületébe, ahol a legnagyobb örömünkre nemcsak útmutatóra, hanem régi harangokra is leltünk.
Ha valahol kellett a régi magyar hazában a riasztó, avagy a győzelmet hirdető harangszó, akkor Egerben, Eger várának közvetlen közelében sok száz év alatt bizony kellett. A hosszas török uralom idején sokszor a harangok hangja hozta a hírt, miként a céhes városban, Kézdivásárhelyen is éppen a XVIII. század végétől hívja-hívogatja imára-ünnepre a híveket az 1771-ben Egerben öntött félezer kilós nagyharang. Száz évig szolgált, 1875-ben újraöntötték, és ma is hangjával szolgálja eklézsiáját. Hosszú éveken át működött Dobó István városában a híres műhely, amelyben a harangöntő emlékhely mellett most marcipán-múzeum működik, ahol a cukrászművészet remekeit láttuk. Nem feledte a város a „harangos műhelyt”, és még utca is őrzi a nevét: Harangöntő utca. Közelében ott áll ma is, mint hatalmas felkiáltójel, a török minaret, emlékeztet a másfél évszázados török uralom alatti fájdalmas magyar történelemre. Nem messze ide, a Kálvin-ház melletti iskola falán és a Gallya-tetői templom mellett emléktáblák hirdetik, hogy a jeles népzenegyűjtő és zeneszerző Kodály Zoltán (1882–1967) itt komponálta a Csendes Misét, és nem egy alkalommal volt Eger város vendége.
Amikor az egri érseki főszékesegyház vagy bazilika hattonnás nagyharangja megszólalt, akkor pakoltak ki ládájukból kézműveseink. A sátorsoraik előtt elvonuló vendégözön előtt adták tanúbizonyságát, hogy tiszta forrásból dolgoznak, giccs nem terem műhelyeikben. A tiszta forrást képviselte – többek között – Sütő István ragyogó festett bútoraival Vargyasról, Réthy Zoltán faragóművész Csernátonból, ifjú Kocsis Béla bőrdíszműves Barótról, a sepsiszentgyörgyi Demeter Miklós gyerekjátékaival és népi hangszereivel, de a sziporkázóan szellemes Csiporkázó játszóház hármasa is. A háromszékiek tömör, tartalmas programmal mutatkoztak be, s az idő alatt, amíg a népi mestereink bemutatkoztak és munkához kezdtek, a megyeháza monumentális dísztermében nagyszámú hallgatóság előtt pörgött a Székelyföld kincsei című előadás-sorozat. Nagy Botond történész a legújabb kutatások és történeti szemlélet alapján körvonalazta a székelység és megyénk telepedéstörténetét. Szellemtörténeti nagyjainkat Tóth Szabolcs helytörténet-kutató, a vidék néprajzi értékeit a csernátoni Haszmann Orsolya, művészettörténeti kuriózumait, a Szent László-legenda falképeit pedig Jánó Mihály művészettörténész mutatta be. E sorok írója Háromszék természeti kincseit – kőzeteit, féldrágaköveit és ásványait – csillogtatta meg, Szonda Szabolcs, a Bod Péter Megyei Könyvtár igazgatója, író és műfordító a maga által feltett kérdésre felelt: van-e háromszéki irodalom, s ha nincs, hogy van? Az előadók egységes képet festettek a hallgatóság számára a történelmi Magyarország délkeleti sarkáról.
Egyik rendezvénytől a másikig vonultak a felette érdeklődőnek bizonyuló egriek. Az történelmi Egri várban is mi voltunk otthon: Várallyai Réka, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal művészettörténésze megnyitotta Péter Alpár képzőművész Varázslatos Bikfalva című kiállítását, amit itthon is láthatott a közönség.
Székely zászló a bazilika előtt
A Heves és Kovászna megye közötti baráti kapcsolat tizenöt esztendőre nyúlik vissza, hiszen a megállapodást 2002-ben írta alá a két megye akkori elnöke, és az együttműködési programok már 2004-ben útra indultak. A találkozások során kiderült, hogy a hevesiek jól ismerik Háromszéket, hosszan tartó baráti és családi kapcsolatokat ápolnak a mi vidékünkön élőkkel. Tudták, hogy érkeznek a háromszéki székelyek, megkülönböztetett magyar vendégszeretet vett körül mindenütt. Tapsot és könnyet csalt a szemekbe az a fergeteges művészi műsor, amit a bazilika lépcsőpihenőjén, ragyogó nyár végi napsütésben láthattak a jelenlévők. Kezében egy-egy pohár kiváló egri vörös vagy rozé bort tartott, akinek arra volt kedve, és magasra hágott a lelkesedés. Mindvégig megtisztelte jelenlétével a népi találkozót a két megye elnöke, Szabó Róbert és Tamás Sándor. Utóbbi megnyitó- beszéde után átadta a Heves megyének szánt székely zászlót, amelyet a magyar nemzeti lobogó és Eger megye hivatalos zászlója közé helyeztek el.
A gyerekvilág számára felette kedvesnek bizonyultak a mi Kelekótya nevű együttesünk megzenésített gyermekversei. Székely népi táncmuzsikától lett hangos a bazilika előtti Eszterházy-tér, ahol a felső-háromszéki Ábri Béla és zenekara húzta a talpalávalót a kézdiszentkereszti fiatalokból alakult Tisztás néptáncegyüttesnek. Pörgött a sóvidéki, a felcsíki, a forgatós és a mezőségi tánc. Tapssal jutalmazták a sepsiszentgyörgyi Melodika énekegyüttes két szólistáját: a szoprán Babos Margitot és a mezzoszoprán Mocanu Prezsmer Erikát. Lelkesedéssel hallgatták az összegyűltek Antal Tibor és barátainak, négytagú gyimesi csángó csoportjának ének-összeállítását. A tehetséges Antal Tibor fiatalabb korában már szerepelt Szörényi Levente Attila, Isten kardja című rockoperájában, s mint a kolozsvári zeneakadémia végzettje, összegyűjtötte a vidékre jellemző népdalokat. Legutóbb Berecz András Kossuth-díjas mesemondó-énekessel csuvas népdalokat adott elő magyar nyelven.
Búcsúra szóltak a harangok
Ha van székely vendégszeretet, akkor azzal édestestvér a magyar is. Utóbbiról az Egri Korona Borház és termálvizes strandokkal körülölelt kemping vendégeiként szereztünk tapasztalatot. Tanúi lehettünk egy új iparágnak, a borturizmusnak. A Borház kiváló minőségű nedűivel szolgálja a magyar borfogyasztást, öregbíti az Egri Borvidék hírnevét. A Korona Borházat 270 hektár szőlőültetvény öleli körül. Az egykori mátrai vulkánosságnak is köszönhető, hogy a hegység előterében 31 Celsius-fokos termál ásványvizet hoztak a felszínre, amelyet gyógyvízként értékesítenek a mátraderecskei szabadtéri strandfürdőn. Harmonikusan kiegészíti ezt a természetes gyógytényezőt Magyarország egyetlen és modern orvosi műszaki berendezésivel működő mofettája.
Már csak azért is otthon éreztük magunkat ott, mert akárcsak nálunk, Kovásznán, itt is megteltek az épületek-pincék a levegőnél nehezebb szén-dioxiddal, értékes gyógyító gázzal. A község olyan régi, mint a mi háromszéki falvaink. Közelében állnak még Kanázsvár falmaradványai. Feltehetően a török veszély növekedése miatt építették a falu birtokosai a XVI. század második felében. A helyi tájszoba állandó kiállításán sorakoznak a palócság régi gazdasági szerszámai. A derecskei palóc asszonyok éppen annyira kedvelik a magyar népdalt, amit együtt énekeltünk, mint a mi asszonyaink. Mofettáját, annak gyógyhatását dr. Gyetvai Gyula főorvos mutatta be. E sorok írójának a székelyföldi mofettákról és borvizekről tartott előadása kerekké tette az egymáshoz nagyon hasonló gyógyhelyekről alkotott tudnivalókat. Örömmel újságolták, hogy szeptembertől már társadalombiztosítási térítésben részesülnek azok, akiket orvosi javallattal ide beutalnak. Mondanunk sem kell, hogy gombaként nőnek ki a falusi szálláshelyek mint a gyógyturizmus elengedhetetlen kiszolgálói. Derecske Gyergyószárhegy testvértelepülése, de háromszékiek is ápolnak testvéri-baráti kapcsolatokat Heves megyei településekkel: Kézdivásárhely Gyöngyössel és Hatvannal, Zágon Kiskörével, Lemhény Ostorossal, Dálnok Noszvajjal, Bodok Detkkel, Mikóújfalu Mikófalvával, Vargyas Boroszlóval és Kézdialmás Szíhalommal.
A község katolikus palócságát és a vendégeket reggeli harangszó hívta a vasárnapi templombúcsúra. A Fájdalmas Szűzanya ünnepét a rá következő vasárnap tartották. Rögtönzött színpadon pörgött a székely csoportok műsora, zenéje fokozatosan keveredett a búcsús sátrak előtt hömpölygő tömeg zajával. A magyar dalnak sem az országhatárok, sem a távolságok nem tudnak akadályt állítani.
Október elején a hevesiek „belakják” a Székelyföldet, a Székelyföldi Eger Napok programjával érkeznek Sepsiszentgyörgyre, Csíkszeredába, Kézdivásárhelyre és Székelyudvarhelyre. Nyelvünk megtartó ereje szétszakíthatatlanul összeköt anyaországi barátainkkal.