A hagyományos házasságban a férfi volt a vezető, a feleség őt követte. A férfi hozta haza az ennivalót, a nő irányította az otthont, és gondoskodott a gyerekekről. Mindketten tudták, hogy mit várjanak házassági szerepüktől. Manapság viszont egyre gyakoribb, hogy az egyéni szerepek és feladatok nincsenek jól definiálva, ami konfliktusok forrása lehet.
Felnőtt gyermek
Jellemző szerepkonfliktus, mely gyakran vezet házastársi ellentéthez, a szülői családban elfoglalt felnőtt gyermek státussal és a házastársi státussal járó szerepek ütközése. A szülőkkel szemben fennálló gyerekszerepből számos olyan elvárás adódhat, amelynek teljesítése ütközik a házastársi szereppel járó elvárásokkal.
Szintén szerepkonfliktust okozhat a baráti és a házastársi szerep ütközése. Ha a baráti kör tagja házasságával a körhöz kapcsolja partnerét, nincsen probléma. Ha azonban a házastárs ragaszkodik a családi egység különállásához azokban a témákban, amelyekben társa eddig a barátok példáját követte, ebből szerepkonfliktus és házastársi konfliktus keletkezhet.
Én ezt így szoktam
Adódhatnak konfliktusok a családi élettel kapcsolatos szerepek eltérő értelmezéséből is. A családi gazdálkodás, a szexuális élet, a házastársi kommunikáció, a gyermekvállalás és gyermeknevelés, a szülőkkel való kapcsolat, vagy akár eltérő étkezési- és lakás-rendbentartási szokások mind kiindulópontjai lehetnek egy jó kis vitának. Ellentét keletkezhet azért, mert a partnerek különféle viselkedést tanultak meg otthon.
A házasság során, a családi életciklusokban bekövetkező változások új szerepeket teremtenek, melyek a korábbiakkal ütköznek. Az asszony például a gyermekszületést követően anya és feleségszerepe között konfliktust érez, s ennek hatására változtat férjével szembeni magatartásán, új feleségszerepet alakít ki. Ez azonban nem talál kedvező fogadtatásra férjénél, aki ragaszkodik a korábbi állapothoz. Máris itt a gond!
Pénz, szex és mások
A család funkciói változnak. Ennek megfelelően változik az is, hogy egy adott időpontban, illetve a család életében mely ellentétek a legnagyobb jelentőségűek. Melyek mégis a házastársi konfliktusok fő területei?
A családok gazdasági funkciója bár koronként eltérő jelentőségű, mégis mindig aktuális. Így fontosak azok az ellentétek, amelyek a házastársak közös gazdálkodása során támadnak. Ellentét támadhat a munka eredménye, a kereset felett, akár azért, mert nem elég a család alapvető szükségleteinek kielégítéséhez. A jövedelem nagysága és a megélhetés nagyon gyakori probléma a párok között. Viták támadhatnak a jövedelem felhasználása felett is.
Keletkezhetnek konfliktusok az önálló lakás hiányából. Ha a pár kénytelen másokkal együtt lakni, a térbeli összeszorítottság miatt időnként szó szerint útjában lehetnek egymásnak. Ez az összezsúfoltság csak fokozódik, ha megszületik a gyermek. Az együttlakás elkerülhetetlenül súrlódásokat okoz.
A szexualitásnak a házasságban nagyon lényeges szerepe van, és a szexuális téren teljes kielégülést biztosító viszony összetarthat olyan házasságokat, amelyekben más területen alapvető ellentétek vannak; és fordítva is: a szexuális élet zavara tönkretehet egyébként jól összehangolódó házasságokat is. Egyes becslések szerint a házasságoknak mintegy a felében előfordul valamilyen zavar a partnerek szexuális életében. Az elégedetlenségnek többféle oka lehet: kulturális, életkörülményekből fakadó, pszichés és szomatikus. Szorosan a szexualitáshoz tartozik a házasságon kívüli nemi kapcsolatok kérdésköre, melyek majdnem mindig ellentéteket támasztanak a házastársak között. Ezt a konfliktust sajátos érzelmi állapot jellemzi és befolyásolja: a féltékenység.
Azokban a házasságokban, amelyekben gyermek születik, a gyermek a házastársak közötti konfliktusok új forrásává válik.
(folytatjuk)
(A Párkapcsolat.lap.hu nyomán)