Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) háromszintű választási stratégiával kíván kampányolni a parlamenti választások előtt. Jelszavai: föderális Romániát, európai Erdélyt, autonóm Székelyföldet és Érmelléket! – jelentette ki Toró T. Tibor, a párt elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján.
Az EMNP erkölcsi kötelességének tekinti az autonómia ügyét képviselni Románia parlamentjében, így nem volt kérdéses a decemberi választásokon való indulása – jelentette ki Toró T. Tibor. Bár mindent megtettek annak érdekében, hogy az erdélyi magyar pártok közösen indulhassanak a parlamenti választásokon, ennek meghiúsulása nem okozott meglepetést a néppárt vezetősége számára.
Toró hangsúlyozta: a módosított választási törvénynek köszönhetőn a magyar parlamenti jelenlét nem forog kockán indulásukkal, annak ellenére, hogy némely erők ezt próbálják elhitetni a magyar közösséggel.
A néppárt háromrétegű kampánnyal óhajtja megszólítani a választókat: az autonómia, az eurotranszilvanizmus és a föderáció gondolatának szintjén. Toró kifejtette: „az autonómia az erdélyi magyarság stratégiai célja, ezt a gondolatot szeretnénk közelebb vinni az emberekhez konkrét cselekvési tervekre és elvekre lebontva”. Ami az ország szervezését illeti, a néppárt meggyőződése szerint ahhoz, hogy a Romániában élők életminősége változzék, az államberendezkedést át kell alakítani föderális rendszerré. A kampány során ez lesz a román és magyar választópolgárok felé szóló második legfontosabb üzenet. Harmadsorban az előző kampány során megfogalmazott Hiszünk Erdélyben! jelszó folytatásaként a néppárt az eurotranszilvanizmus eszméjét szeretné közelebb vinni az emberekhez, ami a régi transzilvanista hagyományon alapuló, európai viszonylatban is modern Erdélyt jelent.
Toró bejelentette: a néppárt folytatja a társadalmi párbeszédet, és jövő héttől széles társadalmi konzultációt indít Ne engedjünk 89-ből! – Mondja meg a magáét! címmel. Ennek célja, hogy mindenki szóhoz jusson, akinek véleménye van az ország helyzetéről. A program ugyanakkor lehetőséget teremt arra is, hogy az erdélyi magyar közösség megfogalmazhassa azt a bizonyos nemzeti minimumot, amelyet egy képviselőnek – jusson az be bármely párt színeiben – a bukaresti parlamentben képviselnie kell.