Az utóbbi évek során programszerűen valósítja meg a Székely Nemzeti Múzeum mindazt, ami az épület tervezése óta sem készül(hetet)t el: a belső lépcső korlátja, a homlokzati felirat, a Bartók Terem padjai, a bejárati lámpás és a Csaba királyfit ábrázoló üvegfestmény után most a mellvéd két állólámpájának avatására került sor – nem véletlenül időzítve, hiszen idén épp százéves a Kós Károly tervezte épület.
És a száz év dacára, bár itt-ott javításra szorul, kitűnően tartja magát – kezdte a rendezvény megnyitóját Vargha Mihály múzeumigazgató. Az épületet tervező Kós Károly mellett felemlítette Csutak Vilmos és László Ferenc érdemeit: „létrehozták, megalkották ezt a palotát, az ő rámenősségük, hitük, kitartásuk példaértékű”, mondta, és megemlítette Pótsa József, Gödri Ferenc nevét is, akik az anyagiakat előtermetették.
Az ünnepség kapcsán az igazgató kijelentette: „fontos nap a mai: az épület bizonyság, nemcsak katonanépként, de kultúrnemzetként is becsülnie kell a székelységet a többi népnek”. A száz év kötelez is, mondta még az igazgató, múlt és jelen kvintesszenciája a múzeumépületet ismertető, tegnap bemutatott kiadvány.
Ünnepi beszédében Tamás Sándor, az intézményt fenntartó Kovászna Megye Tanácsának elnöke felemlítve, Kós Károly úgy tervezte a múzeumépületet, hogy székelyföldi anyagokból székely mesterek készítsék el, kiemelte: már Kós felismerte, helyi értékeinkre, saját erőnkre támaszkodva nagy dolgokra vagyunk képesek. Az avatandó lámpásokra utalva elmondta, most is lámpásokra, lámpavivőkre van szüksége a székely közösségnek, melynek az elkövetkező száz évre munkát, Kós Károlyos-an sok munkát kívánt, olyat, melynek értelme, haszna van és gyümölcse terem.
A Székely Nemzeti Múzeum száz esztendejét bemutató kiadványról, annak keletkezéséről Boér Hunor beszélt, majd a nagyszámú közönség az épület bejáratához vonult, ahol Tamás Sándor és Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere leplezte le a mellvédet mostantól díszítő két lámpást, Nagy György olaszteleki kovácsmester újabb remekműveit. A rendezvényt nyitotta és zárta a Kónya Ádám Művelődési Ház Magyar Férfidalárdája, illetve Cantus Firmus Vegyes Karának előadása, s mielőtt a vendégsereg a múzeumkertbe vonult az elmúlt száz esztendő s az elkövetkező százak tiszteletére koccintani, Vargha Mihály egy hirtelen született ötletről tett bejelentést: a rendezvénytől számított száz órán át a múzeum egyfolytában nyitva tart, rendes látogatási idejében a megszokott árakkal, azon kívül felnőttek fél áron, gyerekek ingyen látogathatják a Székely Nemzeti Múzeumot.