Orvosolni a szlovákiai jogsérelmeket
Petíciót nyújt be az Európai Parlamenthez Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke, mert Szlovákiában jogsérelmek érik a magyar állampolgárságot felvevőket. Egyetlen megoldás van: a szlovák alkotmánnyal ellentétes állampolgársági törvény megsemmisítése – fogalmazott Lomnici, aki azt is kéri, folytassák le a kötelezettségszegési eljárást Szlovákiával szemben, és állapítsák meg a jogsértés tényét.
Ha pedig nem változtatja meg a törvényt, akkor bírságolják meg Szlovákiát – tette hozzá. Felidézte, hogy több felvidéki magyart, aki bejelentette a magyar állampolgárság felvételét, különböző joghátrányok, hatósági zaklatások, lelki sérelmek értek az elmúlt időszakban. Az elnök azt kérte, hogy Tőkés László európai parlamenti képviselő juttassa el a dokumentumot a címzettnek, karolja fel ezt az ügyet. Gubík László joghallgató, akit számos jogsérelem ért a magyar állampolgárság felvétele miatt, azt mondta: lassan több mint egy éve a bizonytalanság állapotában élnek. A nyár folyamán háromszor volt a lévai rendőrségen, lakhelyén is keresték, és a rendőri idézés szerint le kell adnia személyi okmányait – mondta. Tőkés László szerint a felvidéki magyarokat megfélemlítik. A politikus jelezte: vállalja, hogy szószólója legyen a felvidéki magyarok ügyének. Tőkés kijelentette, a sorozatos jogsértéseknek valahol véget kell vetni, az antiszemitizmushoz hasonlítható Kárpát-medencei magyarellenesség jelensége miatt magyarságvédelmi rendszert kell kialakítani. Nevén kell nevezni a dolgokat – jelentette ki Tőkés László, hozzátéve: mindenkinek az emberi méltóságát meg kell védeni, és ki kell mondani: van magyar nemzeti méltóság, és emellett nem szabad tétlenül elmenni.
Vizsgálódik az EP
Az alapjogok magyarországi helyzetével foglalkozott az Európai Parlament állampolgári jogok bel- és igazságügyi szakbizottsága tegnap. Az üggyel foglalkozó jelentéstevő, a zöldpárti portugál Rui Tavares kijelentette, egyelőre a módszertanról és a munkadokumentumokról kell megállapodni, jövő héten pedig a bizottság tényfeltáró küldöttsége Budapesten vizsgálódik. Hozátette, a médiaszabadság kérdésének külön munkadokumentumot fog szentelni.Ú
Támogatják a Selye János Egyetemet
Magyarország és Szlovákia törekszik arra, hogy a révkomáromi Selye János Egyetem minél hamarabb teljesítse az egyetemi akkreditációs feltételeket. Erről fogadott el közös nyilatkozatot tegnap Révkomáromban a Magyar–Szlovák Oktatási, Tudományos, Sport és Ifjúsági Vegyes Bizottság. A magyar fél kész tudományos és szakmai segítséget nyújtani az akkreditáció megtartásához olyan formában, mely a szlovák jogrendbe és a tudományos autonómia kereteibe illeszkedik – nyilatkozta Hoffman Rózsa, a magyar küldöttség vezetője. Štefan Chudoba szlovák delegációvezető úgy fogalmazott, törekedni fognak arra, hogy a Selye János Egyetemet 2013-tól ne minősítsék főiskolává, azonban az ügyben a kormányé a döntés joga.
Kiállnak Grúzia mellett
Magyarország határozottan kiáll Grúzia területi integritása és szuverenitása mellett, nem ismeri el a Grúziából kivált szakadár területek önállóságát.A Külügyminisztérium azért tartotta szükségesnek álláspontjának rögzítését, mert az elmúlt időszakban némely önkormányzatok, szervezetek a szakadár területekről küldöttségeket hívtak meg.