Ismét rontott előrejelzésén a Magyar Nemzeti Bank
Idén 1,4 százalékkal csökken, jövőre 0,7 százalékkal nő a magyar bruttó hazai termék (GDP). A magyar jegybank az év elején még 1,5 százalékos növekedéssel számolt 2012-re. A legfrissebb előrejelzésében a Magyar Nemzeti Bank úgy számol, hogy idén 5,8 százalékkal, jövőre 5,0 százalékkal nőnek Magyarországon a fogyasztói árak.
Júniusi inflációs jelentésében 2012-re még 5,3 százalékos, 2013-ra pedig 3,5 százalékos fogyasztói árdrágulást várt a 2011. évi 3,9 százalékos infláció után. A jegybank júniusi jelentésében még a GDP alakulását is másképp látta, akkori előrejelzésük 2012-ben 0,8 százalékos visszaesésről szólt, és jövőben 0,8 százalékos növekedést zárt a 2011. évi 1,7 százalékos bővülés után.
Új ítélet a Cozma-perben
Véget értek az ügyészi és ügyvédi felszólalások a Cozma-ügyben a Kúrián tegnap délben, döntés jövő hétfőn várható. A Marian Cozma ismert veszprémi és román válogatott kézilabdázó három és fél évvel ezelőtti megölése és két játékostársa megsebesítése ügyében zajló felülvizsgálati eljárásban a Legfőbb Ügyészség a Győri Ítélőtábla azon jogerős döntésének hatályon kívül helyezését kérte, amelyben az első fokon kiszabott két életfogytiglani és egy 18 éves szabadságvesztés-büntetést 20–20, illetve 18 évre enyhítették. A védelem ugyanakkor az indítvány elutasítását kérte. Többen is hangsúlyozták a felhergelt közvélemény, a felkorbácsolt indulatok eljárásból történő kirekesztésének fontosságát, és azt, hogy a jogállami eljárás mindenkit megillet. A vádlottak közül csak Németh Győző szólalt fel az utolsó szó jogán: sajnálta, és maga is elítélte, hogy megszúrta Pesicet, de mint mondta, ölni nem akart. A Cozma-ügy határozathirdetéssel folytatódik október 1-jén a Kúrián.
Meghátrált a portugál kormány
A tömegtüntetések hatására a portugál kormány visszavonta a járulékterhek átrendezésére vonatkozó javaslatát. Mint ismeretes, a munkavállalók által fizetett szociális hozzájárulást 11 százalékról 18 százalékra akarták emelni, míg a munkáltatók társadalombiztosítási terhe 23,75 százalékról 18 százalékra mérséklődött volna. Részben visszaállítják a közalkalmazottak és nyugdíjasok korábban elvett karácsonyi és üdülési támogatását is. Ehelyett emelik a személyi jövedelemadót, a tőkenövekményt sújtó adót, és az ingatlanokat is jobban megadóztatják.
Az IMF nem bólogatójános
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) főnöke, Christine Lagarde nagy reményeket fűz ahhoz, hogy az Európai Központi Bank a válság sújtotta államok kötvényeit készül felvásárolni. A program fordulópont az euróválság elleni harcban – jelentette ki Lagarde Washingtonban. Ugyanakkor követelte a bankunió létrehozását az euróövezetben, egységes felügyeleti hatósággal és válság sújtotta pénzintézetek közvetlen feltőkésítésével. Lagarde szerint így lehetne megtörni az ördögi kört az eladósodott bankok és a túlságosan eladósodott államok között. „Független szervezet vagyunk, és sem az eurózónának, sem az EKB-nak nem vagyunk a bólogatójánosai” – szögezte le Lagarde. Az IMF vezetője aggodalommal szólt Görögország költségvetésének helyzetéről. A rések betömése érdekében egész sor csökkentésre és újabb bevételekre van szükség – fejtegette. Mint mondta, a problémákat élezte a privatizálásoknál megmutatkozó óriási lemaradás és a gyenge adóbevételek. A MarketWatch szerint Lagarde az euróövezetben szükséges reformok lassúságát is bírálta. Felszólította az európai vezetést, hogy vehemensen harcoljon az adósságválság ellen. Bármilyen bizonytalanság gyöngíti a meghozott intézkedéseket, és fékezi a világgazdaság élénkülését – fejtegette. Az élelmiszerárak emelkedése és a közel-keleti feszültség éleződése mellett Lagarde kiemelte, hogy Európa a globális válság epicentruma, és a kelleténél lassabb reformtempó miatt kellett a Valutaalapnak lefelé módosítania a globális gazdasági kilátásokra vonatkozó előrejelzését.