Újabb szakaszához érkezett a Kovászna megye víz- és szennyvízrendszerének felújítását és bővítését célzó, átfogó program, melynek ötödik beruházási szerződését tegnap látta el kézjegyével a sepsiszentgyörgyi városházán a kivitelező vállalkozások társulása, illetve Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely és Kovászna önkormányzatának képviselője. Az 55 millió lejes beruházás eredményeként – költségeit az Európai Unió Kohéziós Alapjából nyert támogatásból fedezik – kutak, fővezetékek újulnak meg, vízüzemeket fejlesztenek, Kovásznán a felszíni befogást korszerűsítik, a céhes városban pedig két új vízmű is épül.
A kivitelezés tervezett 34 hónapja alatt Sepsiszentgyörgyön tizenöt kút és közel tízezer méternyi fővezeték felújítását végzik el, valamint bővítik és felújítják a vízműtelepet, Kézdivásárhelyen összesen húsz kutat korszerűsítenek, de ötezer méternyi összekötő vezetéket is kicserélnek. A munkálatok öt kilométernyi fővezeték felújítására is kiterjednek, és fejlesztik a vízüzemet (vastalanító technológia beiktatásával). A felszíni befogásra irányuló teendők mellett Kovásznán több mint 16 ezer méter fővezetéket újítanak fel, továbbá korszerűsítik és bővítik a vízműtelepet.
E beruházások eredményeként a következő évtizedekben az ivóvíz egy részét akár értékesíthetjük is, hiszen a város és a megye esetében is több víz termelődik, mint amennyi elfogy – fejtette ki Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. Hozzáfűzte: a munkálatok ez esetben is felfordulással, forgalomkorlátozással járnak a következő egy-másfél évben, ezért ismételten kérik a polgárok megértését, türelmét. Hasonlókat fogalmazott meg a céhes város lakóinak Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere is. Mint mondta: a lakosság évtizedek óta, türelmetlenül várja egy ilyen terv megvalósulását, hiszen a magas vastartalmú víz sok bosszúságot okozott mindenkinek, így a minőség javítása első helyen szerepel a megoldandó problémák között.
A nyertes konzorcium az ország több megyéjét érintő vizes projekt kivitelezője is. Képviselője, Gigel Enache, a Stulz Planaqua Románia igazgatója a tegnapi szerződés-aláíráskor úgy fogalmazott: nem bonyolult, de összetett munkálatokra készülnek, s a tervek több mint kétéves megvalósításán túl is kapcsolatban maradnak az érintett háromszéki városokkal, hiszen az elvégzett munkálatokra tízéves jótállást vállalnak.