A Gelencei Nagycsoport Közbirtokosságnak 3470 hektár erdeje és legelője volt, de egykori jussukból csak töredéket kaptak vissza, a gelencei és ozsdolai részen kilencszáz hektárt – amiből beerdősített rész hétszáz hektár és mintegy kétszáz hektár legelő a Musáton és Hertán –, az ozsdolai részen száz hektár a legelő és ugyanakkora terület ültetett fiatal erdő.
Sajnos, egykori jussukból a mai napig csupán ezerszáz hektárt vehettek birtokukba, mivel a különbözet Kovászna megye határán kívül, a putnai részre esik. A gelencei egykori erdőtulajdonosoknak, községházának, közbirtokosságoknak, egyházaknak, iskoláknak és magánszemélyeknek 4500 hektárt nem szolgáltattak vissza.
Kövesdi Anna gelencei lakos, közbirtokossági tag nemrég a prefektúrán járt kihallgatáson, és a kormánymegbízott segítségét kérte. Codrin Munteanu prefektus jelenlétében kedd délután a művelődési otthon nagytermében a Nagycsoport mintegy hetven közbirtokossági tagja gyűlt össze. A tagság panaszát Kövesdi Anna ismertette. Elmondta: a 2000-ben készült névsort a közbirtokosság vezetősége megváltoztatta, és egy nagy területtel, 2106 hektárral betették Mikes gróf örököseit, akik ötvennégy 1913–14-ből származó telekkönyvi kivonatot nyújtottak be. A panaszos azt is elmondta, hogy Gábor Imre közbirtokossági elnök 2005 után csak 2011 novemberében hívott össze közgyűlést, és az osztalék elmaradt.
A panaszosok szószolója után a prefektus is kifejtette álláspontját: a névsort, amelyet a 2000/1-es törvény szerint a megyei földosztó bizottság igazolt, nem lehet utólag módosítani, mivel aki azon változtat, törvénytelenséget követ el. A 247-es törvénnyel visszakapott terület már nem egyformán oszlik a tagság között, hanem az igazoló iratok alapján. Azt is közölte: írásban fog válaszolni Kövesdi Anna panaszára. A törvény előírja, hogy azt adják vissza, ami 1948-ban létezett – hangsúlyozta a kormánymegbízott, hozzáfűzve: az ehhez az időponthoz legközelebb eső bizonyító iratot veszik figyelembe és nem a legrégebbit. Véleménye szerint a Mikes család leszármazottjai nem jogosultak arra, hogy újabb kétezer hektárt kérjenek vissza 1913-as telekkönyvek alapján, mivel a prefektúra birtokában levő iratok azt bizonyítják, hogy 1922-ben a román állam a kisajátított erdőkért pénzzel kárpótolta őket, de a grófi család pert kezdeményezett, amit 1926-ban véglegesen elveszített, és abban az esztendőben már nem rendelkezett vagyonnal. A kormánymegbízott azt is elmondta: neki nem lehet beleszólása a közbirtokosság ügyeibe, ellenben azt javasolja, hogy a tagság kezdeményezze a közgyűlés összehívását, és ha elégedetlen a jelenlegi vezetőséggel, váltsa le. Ugyanakkor megígérte: abban is segítségükre lesz, hogy átadja a gelenceieknek a prefektúra irattárában található bizonyító iratok másolatait.
A teremből többen is felszólaltak, és zömében azt panaszolták el, hogy 2005 óta egy vasat sem kaptak, holott évről évre termelik ki az erdőt. Az is felvetődött, hogy nem történt előrelépés a megyésítés óta Vrancea megyébe átkerült erdők ügyében. A prefektus azt ígérte, utánanéz, hogy hol akadt el a szomszédos megyébe átkerült erdők visszaszolgáltatása.
Mivel Gábor Imre, a közbirtokosság elnöke Brassóban lakik, Kocsis Géza alelnököt kerestük meg. Elmondása szerint nagyon sokan kifogásolják a zabolai Mikes Ármin leszármazottjainak telekkönyvét. „Mindaddig, amíg bírósági határozat nem mondja ki, hogy nem érvényes az a bizonyos telekkönyv – érvelt az alelnök –, addig nekünk, a közbirtokosságnak azt el kellett fogadnunk.”
A visszaigényelt kétezer hektárról friss telekkönyvvel rendelkeznek, és az elsőbbséget élvez a többi bizonyító irathoz képest. 2000-ben nem lehetett még tudni, hogy később születik egy olyan földtörvény, amely alapján mindent vissza lehet igényelni. 2000-ben bárkinek bármekkora területe volt, csak húsz hektárt adtak vissza. „Akkor mindenkitől elfogadtunk mindenféle bizonyító iratot, de úgy sem értük el a 3470 hektár lefödését. Csak 2400 hektárt tudtunk bizonyító iratokkal visszaigényelni, akkor készült el az első tulajdonosi névsor. A Mikes-leszármazottak 2000-ben csupán húsz hektárt kaptak vissza. A 2005-ben megjelent 247-es törvény felrúgott minden addigi listát. A második törvény alapján Mikes gróf örökösei kétezer, míg más személyek újabb ezer hektárt kértek vissza. Hogy lehet ezt visszaszolgáltatni 3470 hektárból, ami gyakorlatilag nincs is meg? A két földtörvénnyel kétezer kérést iktattunk. A közbirtokossági tagok 3100 hektárra hoztak telekkönyvet. Akkor úgy döntött a vezetőség, hogy akinek telekkönyve van, az visszakapja egykori jussát – a Mikeseket is beleértve –, és a 350 hektárt, ami nem volt lefödve telekkönyvvel, arra 45 százalékban hagytuk jóvá az igényléseket” – fejtette ki. Azt is közölte: nem ragaszkodik az alelnöki tisztséghez.