Tamás Gábor idei erdélyi turnéja során háromszor is közönség elé lép vidékünkön: a háromszéki előadások állomásai sorrendben Barót, Kovászna, Sepsiszentgyörgy. A népszerű előadót ezúttal hitvallásáról, újabb lemezéről, karrierjéről kérdeztük.
– Kellene egy nagy számadás – fogalmaztál lapunkban közel két évvel ezelőtt, legutóbbi háromszéki koncertjeid kapcsán. Elnézve az idei koncertprogramodat a honlapodon nem a nyugodt, nagy számadást olvasom ki belőle, hiszen márciustól októberig be vagy táblázva. Mi a motivációd?
– Az utóbbi években egyre növekedő siker, a fogadtatás, a szeretet, amelyben részem van a koncertek során – kötelez! 1994-től minden páros esztendőben megjelenik egy új lemezem, és ezt a közönségem megszokta, várják, és kérdezik a bejáratnál, hogy van-e új lemez. A másik tényező, amely magyarázatot ad a kérdésre, az előadóművész önmagával szembeni elvárása. Én úgy érzem, hogy nem szabad hátradőlni, és csak a régi sikerekből táplálkozni, hanem meg kell újulni, ami az énekesnek is nagy örömet jelent!
– Szeptember 22-én mutattad be legújabb lemezedet Budapesten. Mi benne az új, mi az, ami nem változott?
– Rendhagyó ez a lemez olyan szempontból, hogy ezen nincs saját szerzeményem, csak hangszereltem a dalokat. Olyan szerencsés helyzetben vagyok, hogy Magyarország legismertebb zeneszerzői közül nem kevesebb, mint kilencen kerestek meg és ajándékoztak meg szerzeményeikkel, szövegeikkel – hogy csak Miklós Tibor, Menyhárt János, Kaszás Péter vagy Bradányi Iván nevét említsem! Lévén, hogy a dalokat mindig én hangszerelem, a stílus, az maradt, senki nem fog meglepődni az új lemezem hallatán, de hangzásban újultunk sokat, főleg a zenekari felvételek tekintetében. Tizennégy dal várja a hallgatókat.
– Alapvetően populáris műfajban alkotsz, de – bár a kötelező angol nyelvű köröket megtetted – megmaradtál a magyar közönségnél Svédországtól Ausztráliáig. Ez programszerű, vagy így alakult a karriered?
– Valahogy így alakult a pályám, az élet így hozta. Igazán nem panaszkodhatom, hiszen kint is sikeresen lépünk fel a sétahajókon svéd, német, holland, finn és egyéb nemzetek közönsége előtt, de amikor a saját nemzeted közönsége előtt lépsz fel, és anyanyelveden énekelsz, fejezed ki érzelmeidet, az más, azt semmi nem tudja helyettesíteni. Az utóbbi években a nagy örömöt az jelentette, hogy a Felvidéken is beindultak a turnéim, és novemberben újraindul az ezúttal 19 városba ellátogató koncertturnénk.
– Egy előadótól nem szoktak ilyet kérdezni, én mégis megteszem: szerinted miért szereti a közönség a dalaidat, mitől vonzóak a koncertjeid?
– Hát igen, erre tényleg a közönség kéne válaszoljon. Talán attól, hogy dalaim őszinték, szívből jönnek, sosem énekeltem olyan dalt, amelyben nem tudom adni magam, amelyet nem tudok magaménak tekinteni, és ezt érzik a dalok hallgatása közben. Amikor az utcán megszólítanak az emberek, mindig azt mondják, hogy a hangomról ismertek meg. Valószínű, hogy van valami a hangom színezetében, ami sajátos.
– A múltkori háromszéki turnéd kapcsán a lapunkban megjelent írást névtelenül kommentálók enyhén szólva bíráltak, hogy „Svédországból magyarkodsz” (az internetes változat fórumrovatában – szerk. megj.). Mint mondanál annak, aki személyesen szegezne neked ilyen felvetést?
– Én sokkal érdemesebb dolgokkal vagyok elfoglalva, mint hogy ilyen megjegyzéseken bánkódjam, a koncerttermek mindig megtelnek, és ezt – no meg a szeretetet, amellyel a közönség fogad – senki nem veheti el tőlem. Aki pedig nem kedveli dalaimat, az ne jöjjön el a koncertemre, vagy kapcsolja ki a rádiót.
– Ha már számadással kezdtünk, lesz-e ilyen, s ha igen, akkor az intenzív előadói karrier alkonyát is jelenti majd?
– Soha nem volt ennyi felkérésem, mint az utóbbi időben, erdélyi, felvidéki, ausztráliai és egyesült államokbeli turnék következnek, és máris gondolkodom egy válogatás (best of) kiadatásán. Egyszóval nagyon messze még az alkony. Egészségem legyen, erre kérem a Jóistent, és szeretettel várom a szentgyörgyi közönségemet.