Az amerikai költségvetési törvényben előírt, 2013-ban hatályba lépő automatikus amerikai államháztartásihiány-csökkentő intézkedéscsomag jelenti a legnagyobb egyedi, rövid távú kockázatot a világgazdaság kilábalására a Fitch Ratings csütörtöki elemzése szerint.
A nemzetközi hitelminősítő Londonban ismertetett világgazdasági helyzetértékelése szerint a kongresszus és a Fehér Ház közötti tavalyi adósságlimit-vita kompromisszumos megoldásának részeként kidolgozott költségvetési csomag intézkedései – ha jelenlegi formájukban lépnek életbe – a legjobb esetben is megfelezhetik a világgazdaság jövő évi növekedési ütemét a cég által jósolt globális bővüléshez képest, sőt, recesszióba is sodorhatják az Egyesült Államokat és a világgazdaság egészét.
Az amerikai hazai össztermék (GDP) 3,8 százalékának megfelelő, több mint 600 milliárd dolláros takarékossági csomagot – a benne foglalt kiigazító lépések drámai mértékére utalva – a költségvetési szakadék széle (fiscal cliff) félhivatalos elnevezéssel tartják számon.
A Fitch Ratings szakelemzői csütörtöki londoni elemzésükben közölték, hogy az amerikai hiánycsökkentő csomag jelentette költségvetési sokk miatt az amerikai gazdaság 2013 egészében mindössze 0,4 százalékkal növekedne, és az intézkedések teljes mértékű és állandósuló érvényesítése esetén 2014-ben is csak 1,9 százalékos amerikai növekedés várható.
A hitelminősítő szerint az amerikai kiigazításnak jelentős hatásai lennének a világgazdaság egészére: az euróövezetben jövőre 1 százalékos visszaesést eredményezne, így az euróövezet két egymás utáni évet recesszióban töltene. (A Fitch Ratings csütörtökön ismertetett globális prognózisa szerint a valutauniós GDP-érték az idén átlagosan 0,5 százalékkal csökken.) Az amerikai államháztartási intézkedéscsomag maradéktalan végrehajtása esetén a világgazdaság egésze jövőre mindössze 1,3 százalékkal növekedne, ami éppen a fele lenne a hitelminősítő jövő évi alapeseti forgatókönyvében szereplő 2,6 százalékos globális GDP-növekedési ütemnek.
Az euróövezetben más nagy londoni házak is idei recessziót és igen lanyha jövő évi növekedést várnak. Az egyik legnagyobb befektetési bankcsoport, a Barclays gazdaságkutató részlegének felülvizsgált negyedéves globális prognózisa 2012-re szintén 0,5 százalékos visszaesést valószínűsít az euróövezetben, 2013-ra szóló növekedési becslésüket pedig az eddigi 0,8 százalékról 0,3 százalékra rontották. Ezt a Barclays azzal indokolta, hogy előző prognózisa óta jelentősen romlottak a globális üzleti bizalom jelzőszámai, tükrözve a világgazdaság ipari szektorában zajló folyamatos lassulást.