Amerikai megszorító intézkedésekA legnagyobb világgazdasági fenyegetés?

2012. október 1., hétfő, Gazdaság

Az amerikai költségvetési törvényben előírt, 2013-ban hatályba lépő automatikus amerikai államháztartásihiány-csökkentő intézkedéscsomag jelenti a legnagyobb egyedi, rövid távú kockázatot a világgazdaság kilábalására a Fitch Ratings csütörtöki elemzése szerint.
 

A nemzetközi hitelminősítő Londonban ismertetett világgazdasági helyzetértékelése szerint a kongresszus és a Fehér Ház közötti tavalyi adósságlimit-vita kompromisszumos megoldásának részeként kidolgozott költségvetési csomag intézkedései – ha jelenlegi formájukban lépnek életbe – a legjobb esetben is megfelezhetik a világgazdaság jövő évi növekedési ütemét a cég által jósolt globális bővüléshez ké­pest, sőt, recesszióba is sodor­hatják az Egyesült Álla­mokat és a világgazdaság egészét.
Az amerikai hazai össztermék (GDP) 3,8 százalékának megfelelő, több mint 600 milliárd dolláros takarékossági csomagot – a benne foglalt kiigazító lépések drámai mértékére utalva – a költségvetési szakadék széle (fiscal cliff) félhivatalos elnevezéssel tartják számon.
A Fitch Ratings szakelemzői csütörtöki londoni elemzésükben közölték, hogy az amerikai hiánycsökkentő csomag jelentette költségvetési sokk miatt az amerikai gazdaság 2013 egészében mindössze 0,4 százalékkal növekedne, és az intézkedések teljes mértékű és állandósuló érvényesítése esetén 2014-ben is csak 1,9 százalékos amerikai növekedés várható.
A hitelminősítő szerint az amerikai kiigazításnak jelentős hatásai lennének a világgazdaság egészére: az euróövezetben jövőre 1 százalékos visszaesést eredményezne, így az euróövezet két egymás utáni évet re­cesszióban töltene. (A Fitch Ratings csütörtökön ismertetett globális prognózisa szerint a valutauniós GDP-érték az idén átlagosan 0,5 százalékkal csökken.) Az amerikai államháztartási intézkedéscsomag maradéktalan végrehajtása esetén a világgazdaság egésze jövőre mindössze 1,3 százalékkal növekedne, ami éppen a fele lenne a hitelminősítő jövő évi alapeseti forgatókönyvében szereplő 2,6 százalékos globális GDP-növekedési ütemnek.
Az euróövezetben más nagy londoni házak is idei recessziót és igen lanyha jövő évi növekedést várnak. Az egyik legnagyobb befektetési bankcsoport, a Barclays gazdaságkutató részlegének felülvizsgált negyedéves globális prognózisa 2012-re szintén 0,5 százalékos vissza­esést valószínűsít az euróövezetben, 2013-ra szóló növekedési becslésüket pedig az eddigi 0,8 százalékról 0,3 százalékra rontották. Ezt a Barclays azzal indokolta, hogy előző prognózisa óta jelentősen romlottak a globális üzleti bizalom jelzőszámai, tükrözve a világgazdaság ipari szektorában zajló folyamatos lassulást.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 6
szavazógép
2012-10-01: Autóvilág–Technika - :

Harmincmillió Galaxy S III-at akar eladni a Samsung

A Samsung az év végéig több mint 30 millió Galaxy S III okostelefon eladására számít.
2012-10-01: Gazdaság - :

Magánosítanák a Barátság kőolajvezetéket (Ukrajna)

Sajtóértesülések szerint az ukrán kormány az állami tulajdonban lévő vállalatok széles körű privatizációjára készül, állítólag egyebek mellett eladná a Barátság kőolajvezeték tulajdonában lévő szakaszát és a Naftohaz gázipari vállalatot is.