Meseszerető cimborák, gyermekek és felnőttek zarándokoltak a hét végén Tündérország fővárosába, ahol a magyar népmese napját vidám, közösségi ünneppé varázsolta tartalmas programjaival a Bodvaj Egyesület. Születésének 153. évfordulóján Kisbaconban szombaton mesebarangolással idézték Benedek Elek emlékét.
Önkéntesek kaláccsal, teával, kávéval fogadták a régi paplak udvarán azt a több mint félszáz gyermeket és pedagógusaikat, akik arra vállalkoztak, hogy idén is bejárják a zarándoklat kijelölt helyszíneit. A szeptember végi napsugarak először a kisbaconi temetőbe kísérték a jókedvű csapatot, a gyerekek Elek apó sírjánál a szeretet virágait helyezték el (felvételünk). Ahogyan Csíksomlyó a magyarság számára spirituális, úgy Kisbacon kulturális zarándokhely, ahol Benedek Elek szellemiségéből táplálkozhatunk – fejtette ki ünnepi beszédében Benedek Erika pedagógus, hangsúlyozván: életvitele, döntései a magyarság lámpavivő emberévé, szellemi vezetőjévé tették Benedek Eleket, aki hitt a szülőföldjében, a múlt felhalmozott értékeiben, a jövőben és a gyerekben – ez teszi őt követhetővé és követendővé.
Alkotni jó és érdemes, akár magunknak, akár mások vagy egy egész nemzet számára – Benedek Elek életútjából idén ezt az üzenetet ragadták meg a szervezők, akik a falu több helyszínén: a tájház és az iskola udvarán, a festőtelepen, a vízimalomnál, illetve a kovácsnál is kis műhelyeket állítottak fel. Ezek birtokbavétele az előkészített színes térképet követve zajlott, s tennivaló is akadt bőven, a kézműves-foglalkozásokba – nemezelés, fonás, papírlovacskák készítése, sógyurmázás, zászlókészítés, nyakékfestés – a nap folyamán családok, egyéni látogatók is bekapcsolódtak. A Benedek Elek Emlékházban a család nevében Bíró Bíborka, Elek apó ükunokája köszöntötte a látogatókat, átfogó és tömör ismertetőjében a nagy mesemondó életútjának legfontosabb pillanatait idézve.
Közben az iskola udvarán sátrat vertek a helyi termékek hagyományos vásárához, ahol óriás diókat, frissen szüretelt szőlőt, szilvalekváros kiflit, kürtőskalácsot, szőnyeget, faragott használati tárgyakat egyaránt kínáltak a látogatóknak, a tájház udvarán kifestőkönyvet, illatos darázsfészket árusítottak a fiatalok. S miközben varázsgolyót nemezeltünk, Nagy Zsuzsa magyartanár az immár hagyományossá vált mesebarangolások hozadéka kapcsán szerényen mondta: arra törekednek, hogy a gyerekeket ne csak a mesék világába kalauzolják, ahol minden lehetséges, hiszen fontos, hogy közben rávilágítsanak azok igazi, tanító jellegére, hogy megmutassák: a kevésből is lehet értéket teremteni.