Lemondott az egészségügyi miniszter
Lemondott tegnap Vasile Cepoi egészségügyi miniszter, akit a múlt héten európai uniós források eltérítésével és érdekbeli összeférhetetlenséggel gyanúsított meg a feddhetetlenségi ügynökség. A vagyonvizsgáló hatóság szerint Cepoi még Iaşi megyei egészségügyi igazgatóként megállapodásokat kötött egy uniós pénzből lebonyolított programra, amelyben később alkalmazottként vett részt, és ezért feleségével együtt összesen 42 440 eurónak megfelelő összegű lejt kapott. A minisztérium közleménye szerint Victor Ponta kormányfő elfogadta Cepoi lemondását, ugyanakkor kinevezte személyes tanácsadójának. A miniszteri teendőket Raed Arafat államtitkár-helyettes veszi át.
Vezetőcsere a főügyészségen
Daniel Morart, az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály vezetőjét tette meg ideiglenes főügyészhelyettesnek Laura Codruţa Kövesi, akinek főügyészi mandátuma tegnap végéhez ért. Morar kinevezése hat hónapra szól, Kövesi pedig azt fontolgatja, hogy megpályázza a Korrupcióellenes Ügyosztály vezetői tisztségét. A főügyészi és a korrupcióellenes ügyosztály vezetői tisztségeire október 4-ig fogadja a pályázatokat a szaktárca.
Fizetnek a végrehajtók
Közel 600 ezer lejjel bírságolta meg a versenytanács a bírósági végrehajtók kamaráját, mert indokolatlanul magas és diszkriminatív illetékeket állapított meg az új tagokkal szemben, ráadásul egységesen magas árakra kötelezte őket. A kamarai szabályzat szerint a végrehajtói pályára készülőknek ötezer eurót kell fizetniük, kivéve, ha első fokú rokonsági viszonyban vannak a kamara bármely tagjával; szolgáltatásaik árát is felülről szabták meg.
Vége az Oltchim-cirkusznak
Az Oltchim magánosítása kudarcot vallott, a határidő lejárt, a tíz napja tartó cirkusznak vége, a kormánynak kötelezettségei vannak a több ezer alkalmazottal szemben, ezért magára vállalja a vállalat újraindításának felelősségét és egy új privatizációs eljárás meghirdetését – jelentette be tegnap Victor Ponta kormányfő, aki szerint a helyzet nagyon súlyos, a hanyatlást sokévi hűtlen vagyonkezelés okozta, erről pedig a DLP-kormány miniszterei, az általuk támogatott cégvezetés és a DLP-s üzleti körök is tehetnek. A kormány új vállalatvezetést nevez ki, és haladéktalanul megkezdi a tárgyalásokat a hitelezőkkel, ugyanakkor Dan Diaconescu ellen bűnvádi feljelentést tesznek, mert közintézményeket próbált becsapni. Ponta határozottan leszögezte: a megmentő szerepében tetszelgő üzletember nem 1,8, hanem 45 millió euró befizetését ígérte, ez azonban ugyanolyan mesének bizonyult, mint a többi állítása, például a hollandiai bankszámla sem létezik. Maga Diaconescu úgy nyilatkozott, hogy nem köteles megmutatni a pénzét, és ugyancsak perrel fenyegetőzött, ha a kormány nem folytatja az egyeztetéseket.