Magyarországra látogatott a román külügyminiszterÚj határátkelők, régi nézetkülönbségek

2012. október 2., kedd, Világfigyelő

Új magyar–román határátkelők megnyitását szorgalmazza a magyar kormány annak érdekében, hogy az egymáshoz szorosan illeszkedő határ menti gazdasági régiók újra működőképesek legyenek. Ez Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Titus Corlăţean román külügyminiszter tegnapi budapesti megbeszélésén hangzott el.
 

Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke tájékoztatása szerint a román fél köszönetet mondott Magyaro­rszágnak a Románia schengeni csatlakozásához nyújtott folyamatos támogatásért. A tárgyalópartnerek kifejezték szándékukat, hogy a fontos európai kérdésekben – így a többéves pénzügyi keret, a kohéziós források, valamint a közös agrárpolitika ügyében – a két ország közös érdekeit szoros együttműködésben képviselik. Megállapították azt is, hogy Közép-Európa energiabiztonsága közös stratégiai érdeke a két államnak.
Titus Corlăţean román külügyminiszter budapesti tárgyalásai után a Mediafax hírügynökségnek beszámolt arról, hogy kérésére a magyar fél elfogadta Andrei Şaguna román ortodox püspök régóta tervezett gyulai szobrának felállítását. Şaguna püspököt a románok nemzeti hősként tisztelik 1848–49-ben játszott szerepéért, amikor az erdélyi románság szellemi vezéreként népét fegyveres ellenállásra mozgósította a magyar szabadságharccal szemben. „Şaguna püspök gyulai szobráról már évek óta tárgyalunk a magyar féllel. Örömmel tapasztaltam, hogy mind Orbán Viktor miniszterelnök, mind Martonyi (János) kollégám teljes nyitottságot tanúsítottak a kérdésben” – nyilatkozta Corlăţean. A román diplomácia vezetője üdvözölte Budapest hozzáállását. Kiemelte továbbá: egy Méhkeréken kialakítandó román kulturális központról is tárgyalt vendéglátóival, és üdvözölte azt, hogy Magyar­ország történelmi egyházként ismerte el a Román Ortodox Egyházat. A román külügyminiszter jelezte: továbbra is vannak megoldásra váró problémák a magyarországi románság anyanyelvű oktatásában, a par­lamenti képviselet ügyében és a kisebbségi önkormányzatokban jelentkező úgynevezett „etnobiznisz” felszámolásában.
A romániai magyarság tekintetében Titus Corlaţean azt hangsúlyozta, fontos, hogy nézetkülönbségeiket közvetlenül és ne a sajtón keresztül üzenve hozzák egymás tudomására. „Nem titkoljuk, hogy vannak véleménykülönbségek: ezeknél fontos a közvetlen párbeszéd, és lehetőleg kerülnünk kell a sajtón keresztül való üzengetést, mert az többet árt, mint használ. Ilyen téma a kollektív jogok kérdése, amelyben bizonyos, hogy különbözik az álláspontunk. Románia alkotmánya és törvényei, de az európai szabványok is a mi olvasatunkban eléggé világosak, és az egyéni jogokra helyezik a hangsúlyt, amikor a nemzeti identitás védelméről van szó” – magyarázta Corlăţean.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2012-10-02: Közélet - Hecser László:

Hazánk, Erdővidék

A bölöni Kék virág Ifjúsági és Kulturális Egyesület a hét végén másodszor szervezte meg az Erdővidék az én hazám fesztivált. Felléptek a régió néptánccsoportjai, fúvószenekarok, de történelmi pillanatokról is megemlékeztek.
 
2012-10-02: Világfigyelő - :

Ficóval találkozik Orbán

A Robert Fico szlovák miniszterelnökkel való mai találkozó előtt a felvidéki magyarság helyzetéről tájékozódott Orbán Viktor magyar kormányfő, aki hivatalában fogadta Berényi Józsefet, a felvidéki MKP elnökét.