Beszéljünk az örökbefogadásról

2012. október 2., kedd, Közélet

Az örökbe fogadott gyermeknek joga van megismerni saját történetét, erről beszélni kell neki minél korábban akkor is, ha az örökbe fogadó szülőnek kezdetben ez nehezére esik, és inkább az foglalkoztatja, hogy gyermekét született adottságaival együtt teljesen elfogadja. Ebből az állításból indította előadását Mészáros Krisztina budapesti klinikai szakpszichológus azon a sepsiszentgyörgyi szakmai tanácskozáson, amelyet főként a gyermekvédelmi rendszerben dolgozók számára tartottak.
 

A sepsiszentgyörgyi Pro Adopt Egyesület és a brassói Ador Copiii Egyesület szervezésében csütörtökön kezdődött háromnapos örökbefogadási értekezlet második napjának fő témája: a kommunikáció családon belül és kívül, hogyan, mikor, mit és kinek beszéljenek az érintett családok az örökbefogadásról. Mészáros Krisztina többek között azt hangsúlyozta, a gyermeknek minél korábban el kell mondani az örökbefogadás tényét, és erről nemcsak egyszer kell beszélni, hanem valahányszor érdeklődést mutat ez iránt; ha nem beszélnek a vér szerinti anyáról, a gyermek számára feldolgozhatatlan a veszteségélmény, amit a biológiai szülőtől való elszakítás okozott; ha az örökbe fogadó szülő negatív képet fest a vér szerinti szülőről, a gyermek önbizalma csökken, énképe negatívvá válik, egyfajta „rossz a vérem” érzés uralkodik el rajta; nem jó megtiltani a gyermeknek, hogy erről beszélhessen barátainak, osztálytársainak, mert ez szorongást idéz elő.
Az elhangzottak egybevágnak az érvényben lévő hazai törvénykezéssel, a vonatkozó jogszabály ugyanis kötelezi az érintett szülőket: tudassák gyermekükkel, hogy örökbe fogadták, és ezt tegyék meg minél korábban. Háromszéken évente hat-hét örökbefogadási eljárást véglegesítenek, és kétszer ennyi szülő kapja meg a bizonylatot, hogy örökbe fogadhat. Ez ellenben nem jelenti azt, hogy a kiválasztott gyermek azonnal a családba kerül, hónapok telhetnek el, amíg ez sikerül.
A Pro Adopt Egyesület az elmúlt években sokat tett azért, hogy az örökbefogadás ne legyen tabutéma, bátorította az érdeklődő házaspárokat, és az örökbe fogadó családok nyári találkozói révén megmutatta, ez az út járható, mert az igazi szeretet nem válogat.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2012-10-02: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Dupla siker Brassóban

A tavalyinál kétszer nagyobb részvételre, mintegy 25 000 érdeklődőre számítanak az idén másodszor megszervezett Brassói Magyar Napokon, ahol hét nap alatt harmincnál több rendezvényre kerül sor, az előttünk álló hétvégén pedig még egyszer ugyanennyi, változatos programmal várják a közönséget az Áprily Lajos-iskola udvarán.
 
2012-10-02: Közélet - Fekete Réka:

Itthon maradásra bírni a csángó fiatalokat

A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCSMSZ) nem mondhat le arról, hogy a magyar oktatási programban tanuló gyermekeket „úgy engedje el, hogy ne próbálta volna megtartani, tudatosabb közösségé formálni, ha lehet, itthon maradásra bírni. Erre pedig célt, perspektívát kell megfogalmazni. Olyat, amit magáénak érezhet a felnövő diák, szülő és nem utolsósorban a támogató.” A célok megvalósítására az MCSMSZ három programot hirdetett meg, ehhez kér támogatást mindazoktól, akik ebben szerepet tudnak és akarnak vállalni.