Kevesen kérték a kárpótlást
A megyei mezőgazdasági iroda sajtóközleményben hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a szárazság miatt minden háromszéki gazda jogosult a hektáronkénti 100 lejes kárpótlásra. Legtöbb tíz hektárra fizetnek kárpótlást.
A juttatás igénylésének utolsó határideje október 15-e, ám tegnapig csupán a jogosultak 30 százaléka tette le a szükséges okiratokat – közli Könczei Csaba ügyvezető igazgató. A szükséges dossziét a polgármesteri hivatalokba vagy az igazgatóság székhelyére – Sepsiszentgyörgy, Termés utca 1. – kell eljuttatni.
Nyereségesek
A profitráta tekintetében első 300 cég a Romániában 2011-ben jegyzett nyereség negyven százalékát valósította meg – áll az országos cégbíróság jelentésében. Ez 25 milliárd lej profitot jelent, miközben összességében 64 milliárd lej nyereséget könyveltek el a cégek Romániában (mintegy 15 milliárd eurót). Százmillió eurós nettó profit fölött csupán hét cég zárt, a listát a Petrom vezeti 870 millió euróval (ez a maga nemében rekordnak számít), de a Romgaz, az Orange, a Proprietatea Alap, vagy néhány bank is jelentős profitot valósított meg. Szakterületek vonatkozásában egyértelműen az energetikai cégek vezetnek. Az idei év első nyolc hónapjában profitadóból az állam 8 milliárd lejt kapott, vagyis eddig mintegy 50 milliárd lejre tehető a vállalkozások összprofitja. Az év végéig a költségvetés szerint 11 milliárdot kellene megvalósítani profitadóból.
Lugos és a BMW
A Temes megyei kisvárosban szeretne gyártósort építeni a közismert német autógyár. Legalábbis az elvi tárgyalások megkezdéséről nyilatkozott több helyi vezető. A BMW állítólag százhektáros területen kívánja megvalósítani kelet-európai beruházását, amelyről már korábban cikkezett a német szaksajtó. A vezető autógyárak kelet-európai terjeszkedése egyébként napirenden, ám a korábbi hírekkel ellentétben például a Mercedes sem Romániába, Kolozsvár mellé, hanem végül Kecskemétre telepített újabb gyártókapacitást. Lugos mellett most az szól, hogy a tervek szerint jövőre elkészül a dél-erdélyi autópálya ottani szakasza, így Bajorországból, a BMW központjától könnyen el lehet majd jutni az új telephelyig.
Kivonulhat a Renault
Ha Románia nem őrzi meg versenyképességét, könnyen elveszítheti gyártókapacitását – ezt a Mioveni-i Renault-gyár kapcsán fejtegette a csoport második embere. Carol Tavares szerint a világ folyamatos változását követni kell, elsősorban a gazdaságban, s bár elégedettek a romániai gyár tevékenységével, a növekvő költségek lépésre kényszeríthetik őket: a Marokkóban nemrég felavatott egységnél fele annyi az átlagbér, mint Romániában, nem beszélve a szállítási költségekről. A Renault-vezető szerint az autóipari gyártóvonalakat is egyre közelebb viszik a piacokhoz.