Hét napig tartó kalákát szerveztek a sepsiszentgyörgyi Őrkő negyedben azzal a céllal, hogy közösségi épületeket javítsanak, szépítsenek, korszerűsítsék a köztéri vízcsapokat, és létrehozzanak egy játszóteret. A rendezvény múlt szombaton kezdődött és pénteken ér véget, ez idő alatt olyan munkálatokat végeznek el, amelyek az ott élő roma lakosság hasznára válnak. A Gyulafehérvári Caritas, illetve annak megyeszékhelyi fiókja kezdeményezését sepsiszentgyörgyi civil szervezetek, állami intézmények karolták fel – az „őrkői operatív munkacsoport” –, magánszemélyek, cégek egyaránt támogatták.
Az önkénteseket mind az Őrkőről, mind a civil szervezetek táborából toborozták, tegnapra már oda jutottak, hogy a romák közül többen jelentkeztek dolgozni, mint ahánynak munkát tudtak adni. Azért kezdtek a múlt hét végén, hogy szombaton és vasárnap elvégezzék a Néri Szent Fülöp Iskola általuk vállalt újítását, a rendezettebbé tett udvarra még padokat tesznek, így a diákok hétfőtől zavartalanul folytathatták a tanulást. Tegnap a közösségi ház felújításán dolgoztak nagy erővel, a mintegy harminc roma önkéntes mellé délelőtt nyugdíjasok is csatlakoztak a városból (délutánra rendszerint azokat a civil szervezeti tagokat várják, akik délelőtt dolgoznak), a Gyulafehérvári Caritas munkatársai szintén teljes gőzzel festettek, meszeltek az épületben.
A romák azt mondják, az Őrkőn ilyen még nem volt, a munkába bekapcsolódók örülnek a változásoknak: az egyhetes kaláka alatt korszerűsítik a három köztéri vízcsapot, azok környékét is megszépítik, illetve a közösségi ház mellett játszóteret is létrehoznak. Ötvös Viktor, az őrkői romákat tömörítő Amenkha Egyesület elnöke azt mondja: a kalákával cáfolni kívánják azt az igen elterjedt nézetet, miszerint ők nem akarnának dolgozni. Kosztándi Teréz programfelelős, a Gyulafehérvári Caritas munkatársa vázolja a kaláka lényegét: nem munkatábor, reggeltől késő délutánig együtt dolgoznak azért, hogy jobb legyen a közösségnek. A tegnapi, negyedik napra már kiderült, összeszoktak, jó hangulatban dolgoznak, csapatokban, szakértői felügyelet mellett. Reggel megbeszéléssel, feladatok kiosztásával kezdenek, este pedig kiértékelik az aznap történteket, az önkénteseknek ebédet, uzsonnát, vizet, kávét biztosítanak, s a nagy létszám miatt rendszerint hamarabb végeznek, mint tervezték. A kalákázóknak mindennap esti programot is szerveznek, hétfőn például bowlingozni mentek. „Bőven van ember, aki dolgozik, mozgósításra, újakra nincs szükség, de mindenkit szeretettel várunk” – fűzi hozzá Kosztándi Teréz.
Az őrkői kaláka pénteken ér véget, aznap délután helyszínenként bemutatják, hol és mit sikerült megszépíteni, majd a közösségi ház előtt zárják a rendezvényt.