Ne feledjük a Mikót

2012. október 3., szerda, Máról holnapra
Farcádi Botond

Újabb tüntetésre hív Sánta Imre a Székely Mikó Kollé­gium visszaállamosítása ellen – a holnapra tervezett élőlánc időzítése nem véletlen: a ploieşti-i táblabíróságon ugyanis pénteken kezdődik a fellebbezés tárgyalása. De nemcsak a Mikó-ügy ébren tartása, a figyelem újbóli felkeltése miatt fontos a bikfalvi református lelkész kezdeményezése: folytatása ez annak a több síkon zajló tiltakozásnak, amely vala­miféleképpen az erdélyi magyar közösség érettségének, erejének tükre is.

A Mikó-ügy ugyanis próbaköve annak, hogy a rendelkezésre álló eszközök tárházából mivel tudunk élni, milyen önvédelmi mechanizmusokat tudunk azonnal beindítani, valahányszor erre szükség van. S hogy szükség lesz még jól begyakorolni ezeket, nem kétséges: elég, ha csak a Kovászna megyei prefektus autonómiával, nyelvi jogokkal kapcsolatos bicskanyitogató kijelentéseire, pöffeszkedő arroganciájára gondolunk – mi következhet majd, ha ez a hatalom a decemberi választások után, immár legitimitása tudatában, hosszabb távra berendezkedve folytatja már-már nyíltan magyarellenes politikáját? Az elmúlt hónapok során nyilvánvalóvá vált az is: önmagában csak parlamenti eszközökkel majdhogynem lehetetlen hatékony, tartós eredményekhez vezető érdekvédelmi politikát folytatni – főként, ha olyanok a választott RMDSZ-es szenátoraink, hogy a székelyföldi autonómiastatútum vitáján például nem is tartják fontosnak felszólalni. Jogos követeléseink, autonómiatörekvéseink érvényre juttatásában elengedhetetlen tehát, hogy más fegyverekhez is nyúljunk: a civil kezdeményezések, a nemzetközi fórumok megkeresése, az utcai tiltakozás megannyi fajtája mind olyan eszköz, amely nélkül aligha járhatunk sikerrel.
A Mikó-ügyet ilyen szempontból nézve talán bizakodóak is lehetnénk. Ezúttal ugyanis mintha mindenki tudta volna, mi a dolga, hol a helye. Sánta Imre és társai két hónapon át kitartóan őrt álltak az iskola előtt, az egyházak mozgósítottak, az Igazság Napján Erdély minden szegletéből érkeztek a magyarok, a politikum Bukaresttől Buda­pesten át Brüsszelig ismertette a jogtiprást.
Most, a bírósági tárgyalás előtt ismét a civileké a szó. Benépesülhet újra a Mikó előtti tér, tanulhatjuk, ismételhetjük, tökéletesíthetjük önvédelmi technikáinkat.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 4
szavazógép
2012-10-03: Közélet - Mózes László:

Kalákáznak az Őrkőn

Hét napig tartó kalákát szerveztek a sepsiszentgyörgyi Őrkő negyedben azzal a céllal, hogy közösségi épületeket javítsanak, szépítsenek, korszerűsítsék a köztéri vízcsapokat, és létrehozzanak egy játszóteret. A rendezvény múlt szombaton kezdődött és pénteken ér véget, ez idő alatt olyan munkálatokat végeznek el, amelyek az ott élő roma lakosság hasznára válnak. A Gyulafehérvári Caritas, illetve annak megyeszékhelyi fiókja kezdeményezését sepsiszentgyörgyi civil szervezetek, állami intézmények karolták fel – az „őrkői operatív munkacsoport” –, magánszemélyek, cégek egyaránt támogatták.
 
2012-10-03: Közélet - :

Látványos változás nem várható (Magyar–román kapcsolatok)

A budapesti külügyminiszteri találkozó jelzi, hogy nem rossz a viszony a két ország között, de a decemberi választások előtt nem várható látványos változás a ro­mán–magyar kapcsolatokban – jelentette ki Borbély László, az RMDSZ politikai alelnöke és a képviselőház külügyi bizottságának elnöke, aki szerint az erdélyi ma­gyarságnak természetes érdeke, hogy a két ország között jó kapcsolat legyen, és úgy kezeljék a kisebbségi kérdéseket, hogy az ne függjön attól, ki van kormányon.