Ismét elnapolták Tóásó Előd és 38 vádlott társa perét Bolíviában. A helyi idő szerint hétfői La Paz-i tárgyalási nap is kudarcba fulladt, s az ügyet nem Santa Cruzba helyezték át, mint előzőleg tervezték, hanem egy másik helyszínre, Tarijába, ahol a tervek szerint október 9-én tényleg megkezdik a tárgyalást.
Tóásó Elődöt és társait terrorizmussal és Bolívia területi egységének megbontására szőtt összeesküvéssel vádolják. A hivatalos vádemelés óta csaknem két év telt el, de az ügy azóta sem haladt előre. Hétfőn a bíróság három választott tagja nem jelent meg a bolíviai La Pazban azon a tárgyaláson, amelyen 38 személy mellett Tóásó Előd is a vádlottak padján ül. Ezért határozatot hoztak arról, hogy a tárgyalást a jövő hétre halasztják, helyszínét pedig Tarijába helyezik át. A per újabb elnapolása után a magyar állampolgársággal is rendelkező férfi egy spanyol hírügynökségnek kijelentette, hogy ártatlan, és a pert politikai okokból nyújtják el.
Tegnap Navracsics Tibor magyar igazságügyi miniszter levélben fordult bolíviai kormánytagokhoz, kérve őket, tegyenek meg mindent, hogy Tóásó Előd bírósági tárgyalására sor kerüljön, a vádlott szabadlábon védekezhessen, és az ügy mielőbb rendeződjön. A magyar tárcavezető a Cecilia Ayllón igazságügyi miniszternek és Carlos Romero Bonifaz kormányzási miniszternek címzett leveleiben emlékeztet: Tóásó Elődöt 2009. április 16. óta fogva tartják, holott a bolíviai büntetőeljárás-jogi törvény alapján az előzetes letartóztatás legfeljebb 36 hónapig tarthat. A törvény arról is rendelkezik, hogy az eljárás az első eljárási cselekménytől számított 36 hónapig tarthat, ezután a bíróság elévültnek nyilvánítja – idézi fel Navracsics Tibor. Feleleveníti azt is, hogy az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának az önkényes fogva tartást vizsgáló munkacsoportja a 2011/63-as számú véleményében megállapította: Tóásó Előd elfogása és fogva tartása több ponton megsérti az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatában és a Polgári és Politikai Jogok Egyezségokmányában foglaltakat. Ezért a munkacsoport felkérte a bolíviai kormányt, gondoskodjon a sérelmek orvoslásáról, és intézkedjen arról, hogy Tóásó Előd szabadlábon védekezhessen, illetve más, szabadságelvonással nem járó kényszerintézkedéssel biztosítsák jelenlétét az eljárási cselekményeknél.
Magyarország elítél minden terroristajellegű cselekményt, és tiszteletben tartja Bolívia szuverén jogát arra, hogy a területén bűncselekményt elkövető külföldiek ellen büntetőeljárást folytasson – hangsúlyozza Navracsics Tibor. Elengedhetetlennek tartja ugyanakkor, hogy a bajba jutott magyar állampolgár emberi jogai ne sérüljenek, büntetőjogi felelősségre vonására ésszerű időben, politikai befolyástól mentes, tisztességes eljárásban, a nemzetközi egyezményekben vállalt kötelezettségekkel összhangban kerüljön sor – fűzi hozzá.