A tenyészhelye okán gyepűrózsának (Rosa canina) nevezett csipkerózsa (nálunk így nevezik általában) egyike leggyakoribb és legismertebb, leginkább „szüretelt” bokros növényeinknek. Mielőtt azonban kiejtenénk a természetesen! szót, hadd jegyezzük meg, hogy csak a „gyepűrózsa-csoportba” az említetten kívül még hat fajt sorol be a legújabb részletes magyar növényhatározó.
És ezeken kívül még számos Rosa nemzetségbe tartozó fajt ismerünk. Minthogy azonban ezek meghatározása nem tárgya jelen sorozatunknak – és mert többségének ugyancsak fogyasztható a virága, áltermése, a gyepűrózsa „érdemeit” járjuk körül.
Az 1–3 m-es cserje enyhén lecsüngő, vesszőszerű ágain a hajlott, horgas tüskék nehezítik meg a szüretelést. Szórt állású, szélükön fűrészes levélkéi csupaszok. Tavasszal nyíló, rózsaszínben játszó fehér virágai magányosak, enyhén illatosak, és a nemzetségre jellemzően ötös tagolásúak. Elvirágzás után a csészelevelek visszahajlón a termés csúcsán megmaradnak.
A csipkebogyó áltermés, azaz a húsos külső burok számos szőrös aszmag termést foglal magába. Az októberben-novemberben érő áltermés az első fagyok hatására meglágyul, de ekkor már nehezebb felvágva kikaparni belsejéből a számos „magot”, amelyet a népi humor sajátos módon nevez meg. A még kemény áltermést azonban kettévághatjuk, és a kellemetlen (de teának alkalmas) magvakat eltávolíthatjuk. Ezután akár hecsedlilekvárnak, akár megszárítva teának, téli C-vitamin „bombának” tehetjük el. Mivel a C-vitamin hőhatásra lebomlik, a teát csak áztatással (estétől reggelig hideg vízben tartva) fogyasszuk. A tea ízesítéséhez mézet, málnaszörpöt, vaníliát, gyömbért, fahéjat használhatunk, hogy szokásos (esetleg málna-, szeder-, eperlevéllel vegyes készítményünk) aromáját módosítsuk. A gyümölcsből szörp, bor, likőr készülhet, megőrizve magas C-vitamin (400 mg/100 g termésben) tartalmát. Ugyanakkor az A-vitamin provitaminja (karotin) is megtalálható a termésben. Magva (aszmag termése) húgyhólyag- és vese-, valamint epebántalmak esetén enyhítő értékű része a bogyónak. Különben gyenge vizelethajtó, és enyhe hashajtóként is ismert. Szárított élvezeti és gyógyteája szaküzletekben is beszerezhető.