Abszurdisztán nagy sakkozója – kettőből kitalálható, kiről van szó! – lépéshátrányba került a nagy politikai játszmában, noha első, zseniális lépése szinte sakk-mattként hatott. Lejárt ugyanis Laura Codruţa Kövesi főügyész mandátuma. A nagy játékos kitalálta, hogy – mivel Daniel Morar, a Korrupcióellenes Ügyészség vezetőjének mandátuma is lejárt – két sokat próbált embere egyszerűen cseréljen helyet.
A távozó Kövesi azonnal ki is nevezte ideiglenesen, hat hónapra Daniel Morart az ország főügyészévé. Ez már a szocialista-liberális koalíciónak sok volt, Crin Antonescu élesen támadta az államfőt, hogy elvtelenül futtatja klientúrája két oszlopos tagját, Victor Ponta miniszterelnök pedig fanyarul megjegyezte: azért még akadnak Romániában más kiváló ügyészek is, s azonnali hatállyal igazolta Kövesit a külügyminisztériumba – a tervek szerint Brüsszelbe kerül a diplomáciai testületbe. Új, diplomáciai munkakörében a volt főügyész a korrupció elburjánzó ügyeivel foglalkozik majd. Ehhez igazán ért.
Traian Băsescu, érdemei elismeréséül, magas kitüntetésben is részesítette, noha nem volt mindig közöttük ilyen felhőtlen a viszony, nemrég néhány tévéadón hallható volt egy régebbi hangfelvétel, ahol a nem éppen választékos modoráról ismert államfő olyan hangon beszélt a főügyésznővel, mint csobán a kutyájával. De Laura Codruţa Kövesi megtanulta a leckét, és a korrupció élharcosává vált, az ő hatéves mandátuma idején került lakat alá az Indonéziából hazahozott Nicolae Popa, s indult újra a Sorin Ovidiu Vîntu nevével fémjelezhető FNI-ügy, melynek során a milliomost is elítélték, egyelőre két évre, de Jókaitól is tudhatjuk: Ali kezei hosszúk. Kövesi mandátuma alatt börtönözték be Andrian Năstase volt kormányfőt, s eljárás indult több képviselő, szenátor és üzletember ellen is. A lista hosszú és ismert.
Érthető, hogy az államfő nem szerette volna Laura Codruţa Kövesit, a korrupcióellenes harc lovagját nélkülözni, Ponta viszont a sakkra sakkal válaszolt, s most kiderül, kik lesznek a közeljövőben a romániai fő-, illetve korrupcióellenes ügyészség vezetői. Az alkotmány szerint – többek között itt is sok a joghézag, tág teret nyitva a jogászi csűrés-csavarásnak és jogértelmezésnek – a két vezető ügyészt a mindenkori kormány igazságügyi minisztere jelöli ki és terjeszti fel, viszont az államfő dönt, kinevezi-e vagy sem...
A sakkjátszma tehát korántsem ért véget, most Mona Pivniceru igazságügyér és a kormány térfelén pattog a labda, hamarosan eldől, kiket terjesztenek fel. Aztán a nagy sakkmester következik.
A csúnya játékok a vadászterületen, ahogyan már megszokhattuk, folytatódnak.