Orbán Viktor a Sapientia tanévnyitójánTámogatják az erdélyi felsőoktatást

2012. október 4., csütörtök, Közélet

Négymilliárd forintot fordít az erdélyi magyar felsőoktatás fejlesztésére a magyar kormány a következő két évben, erről tegnap Marosvásárhelyen írt alá elvi megállapodást Orbán Viktor magyar miniszterelnök a Sapientia Alapítvány, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a Partiumi Keresztény Egyetem vezetőivel. Az Egyetem Napjának nevezett rendezvényen a Sapientia EMTE Bocskai István-díjat adományozott Orbán Viktornak; az idén júliusban alapított kitüntetéssel az egyetem alapításában és fejlesztésében betöltött szerepét ismerték el. Az ünnepségen az erdélyi magyar pártok vezetői is megjelentek.
 

Erőt kell meríteni a szenvedésekből
Az önsajnálat és „a lebeszélés” veszélyezteti annak a lehetőségét, hogy a kialakuló új világrendben Magyaror­szág és a magyarság megtalálja méltó helyét – jelentette ki Orbán Viktor a Sapientia  tanévnyitóján. Érthető a sajnálkozás a magyar „szenvedéstörténet” miatt, de csak egy pillanatig, a következő pillanatban már a cselekvésre kell összpontosítani, és meg kell tanulni erőt meríteni a szenvedésekből a jövő számára – fejtette ki. Azt is megjegyezte, nem szabad hagyni, hogy mások lebeszéljenek fontos dolgokról. „Az önsajnálat és a lebeszélés együtt a magyar nemzet biztos pusztulásához vezet a következő néhány évtizedben” – fogalmazott. Az egyetem diákjaihoz szólva  felidézte, hogy a nyolcvanas évek második felében diáktársaival miként álmodoztak arról, hogy majd egyszer nagy dolgokat tesznek. Az azóta eltelt idő megtanította neki: „soha nem azon kell gondolkozni, hogyan legyünk valakik, hanem csak arra szabad összpontosítani, hogy mit akarunk csinálni. A fontos és nagy dolgokhoz a Jóisten megadja az eszközöket” – mondotta, majd „szívtudásuk” fejlesztésére biztatta a hallgatókat. „A szív tudásán áll vagy bukik magán- és közéletünk, hogy igaz­ságosak vagyunk-e társainkhoz. Ezen múlik, hogy szeretjük-e felebarátainkat, mesterségünket, lakóhelyünket,  hazánkat” – fogalmazott. Azt is fontosnak tartotta, hogy legyen, kire felnézniük a fiatal nemzedékeknek, mert egy szolgaian gyáva emberrel, országgal, néppel és nemzettel senki sem hajlandó azonosulni. A Ma­gyarországról szóló negatív hírekkel kapcsolatban elmondta, a korabeli sajtóból kiderül, hogy a Lánchíd és az Országház megépítése idején sem volt ez másképp, a mai kor politikai vitái azonban kevésbé viharosak. Orbán Viktor Bocskai István fejedelem politikai végrendeletéből vett idézettel zárta előadását. Bocskai arra intette az erdélyieket, hogy „Magyarországtól, ha más fejedelemség alatt lesznek is, el ne szakadjanak”, a magyarországiakat pedig arra, hogy „az erdélyieket el ne taszítsák”.

Fejlesztésre fordítják a pénzt
A magyar kormány 2014 végéig négymilliárd forintot utal át az erdélyi magyar egyetemeknek. Ez az együttműködés nagy sikert jelent Ma­gyarországnak is, mivel ezzel bebizonyítja, hogy képes létrehozni és fenntartani, támogatni a határon túli magyar felsőoktatást is – közölte Orbán Viktor. Az erdélyi magyar egyetemekkel aláírt egyezmény jól megállapított célkitűzéseket és elveket tartalmaz. A két egyetemen háromezernél több diák tanul, a pénzt az utóbbi években elmaradt fejlesztésekre fordítják. A Sa­pientia Alapítvány kuratóriumi elnöke, Kató Béla elmondta, hogy négy oktatási helyszínen készülnek ingatlanfejlesztésre a felajánlott négymilliárd forintból. Nagyváradon már rendelkezik az egyetem azzal a telekkel, amelyre felépítik a PKE új épületét, amelynek tervei is elkészültek. A PKE a püspökségtől bérelt épületekben működött eddig, és ha nem növeli a saját tulajdonban levő épületei arányát, veszélybe kerülhet az akkreditációja. A magyar kormány jóvoltából a Sapientia épülő kolozsvári campusát is be tudják fejezni. Marosvásárhelyen 240 férőhelyes kollégium épül a Sapientia épülete mellé, Csíkszeredában folytatódik a Sapientia épületének hőszigetelése, s emellett egy 800 négyzetméteres szárnyat illesztenek az épülethez, amelyben kutatólaboratóriumok és tanári szobák kapnak helyet.

A román állam is segíthetne
A magyar kormány kezdeményezni fogja, hogy a Sapientia EMTE román állami finanszírozásának kérdése kerüljön fel a román–magyar vegyes bizottság következő ülésének napirendjére –  jelentette ki  Németh Zsolt külügyi államtitkár. Ez már több román–magyar közös kormányülésen is felmerült, és a román kormány hajlandónak mutatkozott a támogatásra, ha megtörténik a Sapientia akkreditációja. Ez a közelmúltban megtörtént, és mivel olyan romániai intézményről van szó, amelyben román állampolgárságú diákok tanulnak, Németh szerint ideje újból megtárgyalni a kérdést.

Mostohagyerekek a magyar fiatalok
A román állam kirakatpolitikát folytat a kisebbségekkel kapcsolatban – fejtette ki Tőkés László EP-képviselő, a nagyváradi Partiumi Keresztény Egye­tem elnöke tegnap Maros­vásárhelyen. „Itt lenne az ideje, hogy a romániai magyarok és fiatalok ne mostohagyerekei legyenek a román államnak. Mi adót fizetünk a román államnak, lojálisak vagyunk az országhoz, és nagyon sajnáljuk, hogy 22 év eltelte után a kisebbségek életét illetően a román társadalomban még nem ment végbe a rendszerváltás. (…) Nagyon sajnáljuk, hogy míg az egyesült Európában egyenlőek vagyunk, mind a román, mind a magyar nyelv hivatalos nyelv, Romániában nem nyilvánították még hivatalosnak a nyelvünket. Nekünk kellett kézbe vennünk a romániai magyar felsőfokú oktatás sorsát is. Mégis folyamatosan állítjuk, hogy még nem késő, hogy Románia eleget tehet az országban élő csaknem kétmillió magyar ajkú állampolgár demokratikus követeléseinek” – mondotta Tőkés, élesen bírálva a szerinte megalkuvó RMDSZ-t is.
 
Orbán: Mindannyian szabad emberek vagyunk
Mindannyian szabad emberek vagyunk, szerencsére – válaszolta Orbán Viktor magyar kormányfő tegnap Marosvásárhelyen arra a felvetésre, hogy a román külügyminiszter budapesti látogatásán arra kérte a magyarországi politikusokat, ne avatkozzanak be a romániai választási kampányba, mert feszültségeket keltenek. Hasonló elvárásokat fogalmazott meg Kovács Péter RMDSZ-főtitkár is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 2
szavazógép
2012-10-04: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Kinek jár és kinek jut? (Uniós élelmiszersegély)

Megkezdték az uniós élelmiszersegély szétosztását Sepsiszentgyörgyön, hétfőn már több mint százan átvették a csomagokat – tájékoztatott érdeklődésünkre Tankó Vilmos, a közösségfejlesztési igazgatóság vezetője. A megyeszékhelyen közel négyezer kedvezményezett kap első körben lisztet, száraztésztát, kekszet, rizset, zöldborsót, paradicsomsűrítményt, illetve cukrot. Étolaj, paszuly és kukoricaliszt is jár, ám utóbbi beszerzése még kezdeti stádiumban.
 
2012-10-04: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Minden magyar párt ott lesz (Élő lánc a Mikóért)

Az RMDSZ, az MPP és az EMNP helyi vezetői is részt vesznek a Székely Mikó Kollégiumért meghirdetett mai megmozduláson, ahol Sánta Imre bikfalvi református lelkész kezdeményezésére egymás kezét megfogva élő láncot alkotnak az iskola körül azok, akik „jogaink és javaink védelmében” kiállnak.