Törökország megtámadhatja Szíriát
Törökországban külföldi hadműveletekre adott felhatalmazást a kormánynak a parlament. Az ankarai kabinet azután kérte a törvényhozás jóváhagyását a hadsereg külföldi bevetéséhez, hogy szerdán öt ember meghalt egy török település elleni szíriai támadásban. A felhatalmazás egy évre érvényes, és lehetőséget teremt a kormánynak, hogy harci gépekkel vagy csapatokkal támadjon szíriai célpontokat. Szíria nem sokkal később bocsánatot kért Törökországtól az öt ember halálát okozó tüzérségi támadás miatt, ígéretet téve arra, hogy hasonló incidensek nem fordulnak elő többé.
Erről Ankarában Besir Atalay török miniszterelnök-helyettes tájékoztatott a parlamenti döntést követően. Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök egyik, neve elhallgatását kérő munkatársa szerint egyébként a parlament döntése nem jelent hadüzenetet, az ország „nem érdekelt a harcokban”. A törvényhozás engedélyét szerinte figyelmeztetésnek szánják, vagyis nem jelent azonnali inváziót, csak megadja a lehetőséget a hadseregnek, hogy a további provokációkra saját hatáskörében döntve akár komolyabb katonai akcióval is reagáljon.
Sokba került a vörösiszap-katasztrófa
Összesen 38 milliárd forintot tett ki a vörösiszap-katasztrófát követő helyreállítás, újjáépítés és a környezeti károk elhárításának a magyar állam által kifizetett költsége. Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője az iszapömlés második évfordulóján rendezett tegnapi kerekasztal-beszélgetésen Kolontáron kijelentette: a súlyos, világméretű figyelmet kiváltó katasztrófa veszteségei iszonyúak voltak. Csak a kormány 38 milliárd forintot fordított a károk elhárítására, és a társadalmi összefogásnak köszönhetően a térségben élők további segítséget is kaptak. Hozzáfűzte: a Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. állami irányítás alá vonásával sikerült megelőzni, hogy az tönkremenjen, a száraz technológia bevezetésével tovább működik a cég. Mint ismeretes, a Mal Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház lakhatatlanná vált.