A mártírok példája

2012. október 6., szombat, Máról holnapra
Szekeres Attila

Október 6. nemzeti történelmünk sokak által ismert dátuma. A gyásznap szinte egyet jelent az aradi tizenhármakkal, hiszen 1849-ben ezen a napon végezték ki a magyar szabadságharc tizenhárom vezetőjét, tizenkét tábornokot és egy ezredest. Azt már kevesebben említik, hogy ugyanezen a napon lőtték agyon Batthyány Lajost, az első magyar polgári kormány miniszterelnökét – Pesten.


Vértanúságukról illő megemlékezni, s manapság tesszük is ezt, most már szabadon. Politikai egyezség folytán Aradon sikerült újra felállítani a vértanúknak emléket állító Szabadság-szobrot – igaz, csatolt áruként kaptunk melléje egy Avram Iancu-s diadalívet. Kiszabadítottuk! – hirdette nem­rég plakát, szórólap, sajtó a szoborcsoport börtönéből való kikerülését. Hazahoztuk! – harsogták Három­szék-szerte, amikor időlegesen sikerült visszaszerezni a román fővárosból Gábor Áron egyetlen megmaradt ágyúcsövét. Most már úgy tűnik, végleg itt marad. De ára volt. Pénzért adták azt, ami a mienk, ezüstpénzért, a szemerjai leletért és még néhány neolitikumi erősdi kerámiáért. De itt van!
Hazahoztuk! – ujjongtak szerényebben Székely­udvar­helyen, amikor a székely nemzet pecsétnyomóját sikerült kölcsönvenni Kolozsvárról, az Erdélyi Nemzeti Történelmi Múzeumból, ahova más értékeinkkel együtt került államosításkor. Kiállították Székely­udvarhelyen, jelenleg Gyergyó­szent­miklóson látható, de még ebben a hónapban Sepsi­szent­györgyön a Székely Nemzeti Múzeum­ban lesz megtekinthető. 1659-ben Szászse­besen határozott az erdélyi országgyűlés a székely jelképről: a nap és növekvő hold. Manap­ság egyre gyakrabban hallani a hagyományok megőrzésének, ápolásának fontosságáról, szinte divattá vált a székely szim­bó­lumokkal való törődés. Hát itt lesz előttünk az erdélyi fejedelemség idejében törvénybe iktatott székely jelkép, a nap-hold párosa a három és fél évszázados ezüst pecsétnyomón virítva. Azt kell megőrizni, továbbvinni a csupán néhány éve „divatba jött” nyolcágú csillag helyett, melyet ráadásul antiheraldikusan, két sarkán állva ábrázoltak. És még egy vívmányt hadd említsünk meg: az iskolában oktatható a székelység tör­ténelme, s megszületett a tankönyv is, amely hamarosan Háromszékre is megérkezik. Ehhez nincs szlogen, de mondjuk ki: megoldottuk.
Vannak tehát megvalósítások, de még kellenek az önrendelkezés kivívásáig. S ezt csak együtt, összefogva érhetjük el. Idézzük fel az aradi tizenhármak példáját, ne csak a gyásznapon, hanem mindenkor lebegjen az előttünk. Ők példát mutattak kitartásból, önzetlenségből, hősiességből, összefogásból is. A legenda szerint az utolsó percben Vécsey kézcsókkal búcsúzott személyes ellenségétől, a már halott Damjanichtól.
Nekünk ne kelljen megvárnunk a véget, fogjunk össze közös céljainkért, míg nem késő!

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 23
szavazógép
2012-10-06: Kiscimbora - :

Móra Ferenc: Kőleves

Egyszer Mátyás király addig kergette a vadat a budai hegyekben, hogy utoljára ő maga tévedt el köztük. Mentől jobban igyekezett ki az erdőkből, annál jobban közéjük keverődzött. Pedig már a napocska is lefelé csúszkált az égről, s a vacsoracsillag is ott nevetgélt a János-hegy tetejében.
2012-10-06: Kiscimbora - :

Lábaskereső

Egy gyereket kiküldünk a teremből, majd elhelyezünk a földön egy edényt (pl. lábas, ne legyen műanyag edény).