Százéves a Bikavér leírása

2012. október 8., hétfő, Gasztronómia

Az idei Egri Szüreti Napoknak különös aktualitást adott, hogy éppen száz éve, 1912-ben írta le először az Egri Bikavér készítési eljárását Grőber Jenő helyi borász.

A legenda szerint ugyan a bikavér elnevezés az 1552-es sikeres egri várvédelemhez kötődik, mert a támadó törökök azt gondolták, hogy az egri vitézek bátorságát a bika vérének fogyasztása acélozza meg, ám az igaz­ság más. A középkorban ugyanis csak fehérbort termeltek Egerben, a vörös fajtákat pedig később a rácok honosították meg a városban, vagyis a várvédő vitézek nem ihattak mélybordó vörösbort. Sőt, a vörösbor később is inkább piros vagy világosbordó volt, és csak a modern borászati eljárások nyomán alakultak ki a ma ismert árnyalatok. Nem utolsósorban Grőber Jenőnek (1869–1941) köszönhetően, aki úttörő eljárásokat honosított meg a borvidéken. A nevéhez fűződik a fajborok elkülönített érlelése, az, hogy a különböző szőlőfajták szüretelése más-más időpontban történik, valamint ő tette jellemzővé a fahordós érlelést is. Addig ugyanis többségében olcsóbb kádakban és üvegballonokban tárolták a bort. A Bi­kavér-készítéskor meghatározta az analitikai paramétereket, a borászati technológiát és a borkészítéshez felhasználható szőlőfajtákat. Álta­lánossá tette az üvegpalack és a parafa dugó használatát is. Útmutatása szerint a Bikavér készítéséhez használható borokat csak külön szabad tárolni, és csupán legkevesebb egyesztendős elkülönített érlelést követően történhet meg a házasításuk, vagyis a Bikavér létrehozása. Mindennek pedig egyenes következménye volt a Bikavér készítésének modern módját meghatározó Bikavér-kódex 1997-es elfogadása – magyarázta Tarsoly József egri hegybíró. Egerben most bevezették a sorszámozott borvidéki ellenőrző jegyet, vagyis minden egyes palack bort nyomon tudnak követni.
Az idei szüreti napok hagyományos felvonulásán is részt vettek a város és a hegyközség elöljárói, a helyi hagyományőrző együttesek, csőszök, vödrös asszonyok, puttonyos férfiak, az Egri Borbarát Hölgyek, az Európai Bor­lovag­rend Bikavér Legátusa és az Egri Fertálymesteri Testület, de ott voltak az Egri csillagok legendás alakjait, a Dobó Istvánt, Bornemissza Gergelyt, Vicuskát, Sárközit és Jumurdzsákot megformáló szereplők is. A díszes menet a bazilikától a borospincéiről híres Szépasszony-völgybe vonult.    (MTI)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 181
szavazógép
2012-10-08: Gasztronómia - :

Francia hagymaleves

Hozzávalók négy személyre: 50 dkg vöröshagyma, 1 szál póréhagyma, 8 szelet bagett, 2 dkg margarin, 2 húsleveskocka, 10 dkg parmezán sajt.
2012-10-08: Sport - :

Labdarúgás

 III.  LIGA
Fogaras–Zágoni FC 0–1 (0–0)

Fogaras, Park Aréna. Mintegy 50 néző. Vezette: Iuliana Elena Demetrescu (Rm. Vâlcea). Fogaras: Neagu–Băcilă, Moţoc, Onciu, Săndei, Ciocan, Ţăruş, Vasi, Lupu, Neamţu, Streja. Játszott még: Gál, Sârghe, Colarev. Zágon: Rusandu–Márkos, Suciu, Mihăieş, Căşineanu, Postolică, Bărbăşescu, Puşcaşu, Pânzaru, Pântea, Ştirbu. Játszott még: Csíki, Máté, Ieremiaş, Forró. Gólszerző: Puşcaşu (76.).