Éppen 170 éve a reformkori politikus, Fáy András fóti birtokának présházában készült az első pohár fröccs. Az évforduló tiszteletére a Kitchen Budapest okostelefonos fröccsapplikációval készül.
Fáy András fóti Öreghegyen található présháza népszerű volt a reformkori értelmiségi körökben: a Pestre nagyszerű kilátást nyújtó épületben megfordult többek között Kossuth Lajos, Deák Ferenc, Bajza József és Czuczor Gergely is – idézték fel az évforduló kapcsán tartott sajtóvezetésen. A legenda szerint egy hasonló körben megtartott szüreti mulatságon vendégeskedett 1842. október 5-én Jedlik Ányos, a szódavíz feltalálója is, akinek az az ötlete támadt, hogy Fáy borát szikvízzel hígítsa. A vendégek megörültek a „spritzernek”, Vörösmarty Mihály azonban magyarosabb nevet javasolt az új italnak: így született meg a fröccs szó, és sokan úgy tartják, a költő ezen a napon vetette papírra Fóti dal című versét is.
Szőlőt ma már nem találni az Öreghegyen – de az önkormányzat tervbe vette az újratelepítést –, Fáy András fóti présháza azonban máig áll és látogatható: az 1970-es évektől étteremként működik, mellette pedig a Vörösmarty-kunyhó őrzi az egykori szüretek emlékét. A fröccs születésének legendája így a helyszínen újraélhető, mégsem mindenki látogat Fótra, hogy a jellegzetes magyar italként számon tartott szikvizes borból igyék – emlékeztettek a Kitchen Budapest munkatársai. Mivel sokan nem ismerik a fröccsfajták neveit, az innovációs labor nemrég okostelefonos alkalmazást fejlesztett számukra.
„Az ötlet a Kitchen Budapest és a HVG által közösen kiadott, Magyarország szubjektív atlasza című könyvből ered, amelybe Sirály Dóri készített a fröccsfajták keverési arányait elmagyarázó grafikát. A rajzból készült az androidos és iPhone telefonokra ingyenesen letölthető applikáció” – idézték fel. A már több mint 12 ezer felhasználó által letöltött alkalmazás az évforduló tiszteletére kibővül: így már nemcsak az tudható meg belőle, mennyi bort, illetve szódát tartalmaz például a bivalycsók, a távolugrás vagy a Krúdy-fröccs, hanem az italhoz kapcsolódó történetek, anekdoták is olvashatók lesznek. József Attila például füttynek nevezte el a kisfröccsöt, mondván, azt egy füttyentésre fel lehet hajtani. A Magyar Telekom innovációs laborjaként működő Kitchen Budapest a 2013-as fröccsszezonra jelentkezik az applikáció jelentősebb továbbfejlesztésével, így a fröccsalkalmazás közösségi funkciókat is kap majd.