A Székely Nemzeti Múzeum székházának centenáriumára az épületet bemutató kötet is megjelent. A Kós Károly Székely Nemzeti Múzeuma című könyvet Várallyai Réka művészettörténész ötlete alapján állították össze az intézmény munkatársai. A gazdagon illusztrált kiadvány fotóinak szerzői Damokos Csaba és Haris László, az anyagot a fotótékából egészítették ki.
Vargha Mihály, az SZNM igazgatója ajánlásában az épületről valló tervezőt, Kós Károlyt idézi: „Mondják, hogy érdekes és hogy székely épület. Én csak azt tudom, hogy jól megépített épület, ami szolidságával a székely munkát dicséri. Ami benne az én részem, arra csak azt mondhatom, hogy jót akartam, a székely nemzetnek székely kultúrházat akartam.” A kiadvány egyszerre tiszteleg az épület és tervezője előtt – írja a múzeum vezetője.
A szerzők felelevenítik az 1875 óta látogatható, egyik legrégebbi magyar múzeum székhelyeinek történetét az imecsfalvi Cserey-kúriától napjainkig. Foglalkoznak a székházépítés előzményeivel, ismertetik a különböző terveket, majd a véglegest, a Kós Károly által készítettet. Leírják az építést, a belső díszítési munkálatokat, az épület utóbbi bővítését. A székely művelődés temploma című fejezetben részletesen ismertetik az épületegyüttest, a látogató fogadásától kezdve a belső tereken át, mondhatnánk, körbevezetik az érdeklődőt a múzeumban. Végül szó esik a leendő művészetek kertjéről, ahova az erdélyi magyar képzőművészeti múzeumot tervezik.