Balázs József, Sepsiszentgyörgy: Van egy nimfapapagájom, egyik éjjel arra ébredtem, erÅ‘sen vergÅ‘dik a kalitkában. Addig vergÅ‘dött, mÃg a villanyt fel nem kapcsoltam. Akkor láttam, hogy a tollai nagyon összetörtek. Azt szeretném tudni, miért vergÅ‘dött, és a tollai kinÅ‘nek-e még.
Kedves József, a nimfapapagájok természetüktÅ‘l fogva félénk madarak, a szabadon élÅ‘ példányok fészekodvaikat is úgy készÃtik, hogy kotlás közben ki tudjanak tekinteni belÅ‘lük. Ha éjszaka alvóhelyükön valami megzavarja, eszeveszett menekülésbe kezdnek. Otthon tartott kedvencünknek, bármennyire is jámbor, az Å‘si ösztönei működnek. Egy ismeretlen zaj a madárban felkelti a menekülési ösztönt, és eszeveszett vergÅ‘désbe kezd. A félelmét még fokozza, hogy nem tud menekülni a kalitka rácsai miatt, ezért még erÅ‘teljesebben vergÅ‘dik, eredményként nagyon csúnyán összetöri tollazatát.
A tollsérülések idÅ‘vel teljesen meggyógyulnak, új tollakat növeszt a madár. Fontos, hogy változatos táplálékot és vitamint kapjon ebben az idÅ‘szakban. A megcsonkolt tollakat ollóval el lehet távolÃtani, vagy a madarat el kell vinni állatorvoshoz, hogy vizsgálja meg, kedvencünk nem szenvedett-e szárnytörést. Nagyon kell ügyelni, hogy a vedlési idÅ‘szakban ne sérüljön a tollazata, ekkor sokkal érzékenyebb, fájdalmasabb és maradandó sérülést is okozhat a madár magának.
MegelÅ‘zésképp a kalitkát éjszakára világÃtsuk meg halvány fénnyel, ami a madarat nem zavarja az alvásban, de ha valamitÅ‘l mégis megijed, annyira fog látni, hogy ne törje össze magát.