A sepsiszentgyörgyi KLG Racing pilótái idén is folytatták az elmúlt két szezonban tapasztalt jó teljesítményüket, ám ebben az évben a bajnoki aranyérem helyett „csak” egy ezüstérmet szerzett a csapat. Ez Dénes Leó nevéhez fűződik, aki az N100-as osztályban a folyamatos jó szereplésének köszönhetően állhatott fel a dobogóra. A megyeszékhelyi pilóták további mérlege: Bokor Balázs 8. (N100) és 10. hely (KF3); Göncz Attila 21., Tókos Csaba 25., Bereczki Tamás 30. (KZ2) hely.
– Egy újabb gokartszezonon vagyunk túl, idén milyen évet zárt a sepsiszentgyörgyi KLG Racing és pilótái? – kérdeztük Bokor Gábort, a megyeszékhelyi klub alelnökét.
– Először beszéljünk a csapatversenyről, ugyanis a KLG Racing a negyedik lett. Számunkra ez nagyon jó eredmény, ha azt vesszük figyelembe, hogy az előttünk lévő három együttes a nemzetközi versenyeken is megállja a helyét. Ez volt az első év, amikor beiratkoztunk a csapatversenybe, és úgy érzem, nem tettük rosszul. Idén öt pilótánk állt rajthoz az országos bajnokság futamain: az N100-as kategóriában Dénes Leó, a KZ2-es kategóriában Göncz Attila, Tókos Csaba és Bereczki Tamás versenyzett; Bokor Balázs számára, aki a tavaly a N80-as osztályban indult, az idei átállási év volt, mivel két versenyen a N100-as kategóriában, a többin pedig a KF3-asok között próbált helytállni.
– A szentgyörgyi pilóták közül ki érte el a legjobb eredményt?
– Ebben az esztendőben a legjobb eredményeket Dénes Leó érte el, aki majdhogynem minden futamot dobogós helyezéssel zárt, és a szezon végén magáénak mondhatta a 2012-es bajnoki ezüstérmet. Ő az elmúlt három évben folyamatosan a dobogóért küzdött, és most valóra vált az álma. Jövőre ő is kategóriát váltana, és előreláthatóan a KZ2-esek között próbál szerencsét. Itt a Göncz–Bereczki– Tókos trió – a tőlük megszokott módon – a jó erős középmezőnybe zárták a versenyeket, és egyáltalán nincs, amiért szégyenkeznünk teljesítményükért. Ezt azért mondom, mivel a csoportunkban nemcsak hazai, hanem külföldi pilóták is rajthoz álltak, akik Olaszországból és Bulgáriából érkeztek hozzánk. Ahogy mondtam, korábban Bokor Balázs számára az idei az átállás éve volt, így a KLG Racing kis versenyzője az N100-as kategóriában egy harmadik helyezést tudott elérni, a KF3-ban sajnos nem jutott dobogóra. Ez az esztendő sok és komoly kihívás elé állította Balázst, rengeteget kellett tanulnia, erősebb motorral versenyzett, és a mezőny is keményebb volt. A KF3-as kategóriában 14 éves kortól fogadják be a pilótákat, és ő az idén mindössze 12 évesen állt rajthoz. Számára a következő szezonban az a cél, hogy minél több dobogós helyezést tudjon elérni, és az év végére ott legyen a legjobbak között.
– Milyen volt az idei bajnokság?
– A 2012-es szezon hat versenyből állt, viadalonként két-két futammal. A megmérettetéseket Bukarestben, Aradon és Bákóban rendezték meg. A főváros négy versenynek, míg Arad és Bákó egy-egy küzdelemnek adott otthont.
– Megyénknek is van pályája, ez miért nem szerepel az országos bajnokság versenynaptárában?
– Romániában két szervezet próbálja népszerűsíteni a gokartot. Az egyik a nemrégiben alakult Román Gokartszövetség (FRK), ennek az elnöke a kézdivásárhelyi Ştefan Lucian. A másik pedig a Román Autósport Szövetség (FRAS) gokartszakosztálya, amely az idén az ötödik alkalommal szervezett országos küzdelemsorozatot. A két szervezet között nagyon kemény harc folyik azért, hogy kinek van joga országos bajnokságot szervezni. A dolog annyira elfajult, hogy már különböző nemzetközi fórumoknál pereskednek egymással. A versenyek minőségükben majdhogynem megegyeznek a két párhuzamosan futó bajnokságban, azonban az FRK viadalai sokkal drágábbak. Ebből kifolyólag, ha a versenyzők számát vesszük figyelembe, akkor a FRAS van előnyben. Amíg itt versenyenként hetven pilóta áll rajthoz, addig az FRK-nál csak huszonöten vannak. Személyes véleményem szerint jelen pillanatban a FRAS felé billen a mérleg, ugyanis nagyon jó és nem utolsósorban pénzügyileg elérhető versenyeket szerveznek. A kézdivásárhelyi pálya a két szervezet rivalizálása miatt maradt ki a FRAS versenynaptárából. Ha minden igaz, akkor jövőre egy újabb pálya kapcsolódik be a FRAS által szervezett pontvadászatba, és ez nem más, mint a prázsmári, ami nagyon közel van Sepsiszentgyörgyhöz, ráadásul az ország egyik legjobb pályája. Jelen pillanatban zajlanak a tárgyalások, de úgy érzem, jövőre ott is lesz versenyünk.
– Akkor az lesz a szentgyörgyi pilóták „hazai versenye”?
– Akár így is lehet mondani, hiszen a KLG Racing teljes csapata idén több alkalommal is megfordult a Brassó megyei pályán. Idén itt rendezték meg a nemzetközi Rotax sorozat két romániai futamát, amelyre Balázst akartuk nevezni. Sajnos, nem indulhatott a versenyen, mivel ebben a küzdelemsorozatban az ifjúsági kategóriában csak a 13. életévüket betöltött pilóták állhattak rajthoz. Ha a nemzetközi viadalnak jövőben is lesz romániai versenye, akkor mi is nevezni fogunk, és megpróbáljuk megnyerni azt. A különböző országokban megszervezett Rotax-futamok győztesei minden évben ott lehetnek a Rotax Világkupa döntőjén, amit idén a spanyolországi Zuerában rendeznek meg.
– Ezenkívül még hol szokott edzeni a csapat?
– Régebben jártunk a vidombáki pályára edzeni, de az idén még egyszer sem voltunk ott. Legtöbbet a versenyek előtt tréningeztünk azon a pályán, ahol később megmérkőztünk a bajnoki pontokért.
– A csapat legkisebb tagja Balázs, így talán számára a legnehezebb összeegyeztetni a tanulást az edzésekkel és a versenyzéssel. Így van?
– Mint az édesapja, én nem látom azt, hogy különösebb gondot jelentene ez számára. Úgy tűnik, a tanulás jól megfér a gokartozással és a kosárlabdázással is. Balázs a motorsport mellett szeret kosarazni is, és tagja a Sepsiszentgyörgyi ISK U14-es csapatának. A gokartversenyek általában hét végén vannak, és rendszerint havonta csak egy viadalt rendeznek meg. Ilyenkor csütörtökről és péntekről elkéreztetjük az iskolából, mivel az edzéseket éppen az aktuális pályán kell megejteni. Tehát csütörtökön és pénteken vannak a tréningek, amit szombaton és vasárnap a verseny követ. Balázs az elmaradt leckéket bepótolja, és mindig jók a jegyei.
– Mit lehet tudni már a 2013-as idényről?
– A versenynaptár egyelőre még nem készült el, de azt elmondhatom, hogy az idén versenyző öt pilótánk közül mindannyian ott lesznek a jövő évi szezon rajtjánál. Elképzelhető, hogy a következő szezonra bővülni fog csapatunk, ugyanis többen jelezték azt a szándékukat, hogy csatlakoznának a KLG Racinghoz.
Ha olvasóink között vannak olyanok, akik ki szeretnék próbálni a gokartozást, megkereshetik a csapatot a klgracing1@yahoo.com e-mail címen vagy akár a 0758 881 608-as telefonon.