Luca, Luca, kitty-kotty

2007. december 15., szombat, Kiscimbora

Úgy tartották egykor, hogy december 13-án, Luca napján különösen a boszorkányok rontása ellen kell védekezni, ez ugyanis gonoszjáró nap.

Néhol fokhagymával rajzoltak keresztet az ólak ajtajára, máshol az állatok fejét kenték be vele, és hamut szórtak az istálló elé. Lefekvés előtt pedig az emberek is lenyeltek néhány gerezd fokhagymát.

A Luca-naptól karácsonyig terjedő időszakban időjárásjóslásra alkalmas praktikákat űztek, ennek a tizenkét napnak az időjárásából következtettek ugyanis az elkövetkező egy év időjárására. Ez volt az ún. ,,lucakalendárium".

A máig fönnmaradt Luca-székkészítés is a boszorkányokkal kapcsolatos babonákkal függ össze. A ,,varázserejű" bútordarabot kilenc- vagy tizenháromféle fából, nagy hozzáértéssel és kézügyességgel készítették. Nem lehetett benne vasszög. A munkát Luca napján kezdték, és tizenhárom napon át mindennap kellett dolgozni rajta valamit, hogy karácsonyra elkészüljön. Erre utal a mondás: lassan készül, mint a Luca széke. A ,,bűvös szék" karácsony szent estéjén lett kész, s erre ráállva az éjféli misén a szék készítője felismerhette a falu boszorkányát, aki mások számára láthatatlan tollakat és szarvakat viselt a fején. Ezután a Luca-széket el kellett égetni, nehogy rontást hozzon a házra.

Ehhez a naphoz fűződik a Luca-cédulák készítése. Az eladó lányok így próbálták megtudni jövendőbelijük nevét. Luca-nap estéjén tizenhárom egyforma cédulára felírtak egy-egy férfinevet, aztán galacsinba hajtogatták a papírdarabkákat, s mindennap a tűzbe hajítottak közülük egyet. Tizenhárom nap múlva, karácsonykor kibontották a megmaradt cédulát: amilyen név állt a papíron, úgy fogják hívni a férjüket.

Az iskolás gyermekek csoportokba verődve végigjárták a falu házait, s jutalom fejében jókívánságokat mondtak az ott lakóknak. Így hangzott egy-egy jókívánság: Vas legyen a fazekatok, / cin legyen a tálatok, / lom legyen a kanalatok. / Csikózzon meg a lovatok, / bornyazzon meg a tehenetek, / malacozzon meg a disznótok. / Adj, Isten, a gazdának bort, búzát, / Gazdasszonynak tyúkot, ludat, / menyecskének egy kas gyereket!

Luca napján szokásos a búzahajtatás. Nedves fűrészporban búzaszemeket csíráztatnak ki, mindennap locsolgatják, figyelik, hogy kel ki a magból a zöld növényke. Ezt a szép zöld tálat állítják a karácsonyi ünnepi asztal közepére.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 8
szavazógép
2007-12-15: Kiscimbora - x:

A kutya, a macska, a nyúl és az egér (Görög népmese)

Hajdanában, réges-régen, még akkor történt, amikor a kakas tojta a tojást, tyúk kukorékolta a hajnalt.
2007-12-15: Kiscimbora - x:

Zelk Zoltán: Hóember

Csillog a fákon a zúzmara,
ragyog, mint az ezüst,
s repül a sivalkodó szélben
akár a por, a füst.