Jó esélyt látnak az Egyesült Államok és az Európai Unió között kialakult patthelyzet kompromisszumos megoldására a Bali szigetén tegnap befejeződött klímakonferencia német és amerikai résztvevői.
Sigmar Gabriel német környezetvédelmi miniszter elmondta, hogy ,,a konferencia hangulata pozitív irányba változott, és valamennyi ország rugalmasságra törekszik a kompromisszum keresésében". Az eredetileg kitűzött határidő után is folytatódtak az egyeztetések egy közös zárónyilatkozat szövegéről az éghajlatváltozásról két hete zajló konferencián. A nyilatkozatban leírt, úgynevezett ,,bali útiterv" főbb pontjairól hírek szerint széles körű konszenzus alakult ki, de a kis létszámú albizottságokban kialkudott részleteket mind a 190 részvevő ország képviselőjével el kell fogadtatni.
Fellángoló orosz—angol ellentét
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint London azokkal az állításokkal, miszerint törvénytelen volt a British Council oroszországi regionális részlegeinek bezárása, csupán leplezni akarja, hogy maga sértette meg a nemzetközi és az orosz jogszabályokat. ,,A British Council esetében brit kollégáink manipulálni próbálják a nemzetközi jogot, azt a jogot, amelyet megsértenek, akárcsak az orosz jogszabályokat" — mondta a miniszter. Hozzátette: mindez nem meglepő annak a politikának a fényében, amelyet az utóbbi időben London folytat. ,,Amióta a brit kormány azt követelte tőlünk, hogy módosítsuk alkotmányunkat, már nem csodálkozom a jogszabályainkhoz való londoni hozzáálláson" — mondta a miniszter.
González vezeti a bölcsek tanácsát
Felipe González volt spanyol kormányfő vezeti azt a magas rangú szakértői csoportot, amely az Európai Unió középtávú jövőjének alakításán gondolkodik majd — jelentette be a portugál EU-elnökség a tagországok állam- és kormányfőinek tegnapi brüsszeli találkozója alatt. A bölcsek tanácsának is nevezett, összesen kilencfős csoport — amelynek többi tagját várhatóan jövőre nevezik ki — az EU 2020 utáni arculatára összpontosít majd, és jelentését 2010 végére készíti el. Mandátumában szerepel az EU gazdasági és szociális modellje, a jogállamiság, a környezetvédelem, a nemzetközi stabilitási törekvések, a bevándorlás, az energiaellátás, a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni fellépés témaköre, de hivatalosan megbízatása nem terjed ki az EU bővítésének kérdésére.
Emelkedik az amerikai vízumkezelési díj
Januártól emelkedik az amerikai vízumok kezelési díja: a megnövelt vízumdíjból származó bevételek hozzájárulnak a 2001. szeptember 11-i merényletek után megerősített biztonsági intézkedések finanszírozásához — jelentette be az amerikai külügyminisztérium. A tárca közölte: a turizmus, üzleti út és tanulmányok céljából az Egyesült Államokba belépni kívánók vízumkezelési díját 31 százalékkal, a jelenlegi 100 dollárról 131 dollárra emeli, a bevándorló vízumok kezelési díja hat százalékkal, 335-ről 355 dollárra nő.
Az újságírás szabadságának védelméért
Tom Lantos, az amerikai képviselőház külügyi bizottságának elnöke és Haraszti Miklós, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselője egyetértett abban, hogy az újságírás, különösen az oknyomozó újságírás szabadságának biztosítására az EBESZ-országokban olyan ,,pajzstörvényekre" van szükség, amelyek biztosítják az újságírók forrásainak védelmét. A sajtószabadság-szakértő kifejtette: az újságírók bizalmas forrásainak védelme a garancia arra, hogy a korrupciót, a kormányzati helytelen cselekvéseket a sajtó le tudja leplezni. Ha az újságírók az ügyvédektől és orvosoktól eltérően nem rendelkeznek ezzel a kiváltsággal, akkor az oknyomozó újságírás ellehetetlenül — mondta.
Elhunyt Habsburg Ottó öccse
Elhunyt Carl Ludwig Habsburg-Lothringen, Habsburg Ottó öccse — közölték tegnap Bécsben. Az utolsó osztrák császár és magyar király, IV. Károly fiát 89 éves korában, kedden Brüsszelben érte a halál. A főherceget január 12-én Bécsben helyezik végső nyugalomra a Habsburgok temetkezési helyén, a kapucinusok templomának kriptájában.