Új piaci szabályozásokKiszorítanák a feketézőket

2012. november 27., kedd, Gazdakör

Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter a feketegazdaság visszaszorítása érdekében új típusú termelői lapot és a piacokon történő árusítás szabályozását célzó új rendeleteket kíván kibocsátani a közeljövőben. Véleménye szerint az intézkedés az árak csökkenését is maga után vonná. A közvitára bocsátott kormányrendelet szerint a termelői lapot ezután is a helyi tanácsok adnák ki, de egy szakmai szervezetnek is láttamoznia kellene. Az agárkamarák létrejöttével viszont ezek vennék át a kibocsátást.
 

A termelői könyvecskét évente (az esztendő végén) bocsátanák ki, ugyanakkor ellenőriznék, hogy a termelő az év alatt milyen mennyiségű terméket értékesített piacon vagy felvásárlóknál. Abban az esetben, ha nagyobb mennyiségről van szó, köteleznék, hogy váltson működési formát, váljon engedélyezett személlyé (PFA), indítson egyéni vállalkozást, vagy alapítson céget.
A mezőgazdasági miniszter szerint a lépés a normalitás felé vezetne, hiszen addig, amíg támogatást igényelnek, normális lenne adókat és illetékeket fizetni az államnak. A zöldségtermesztésben és -kereskedelemben, ahol köztudottan a legtöbb adócsalás történik, bevezetnék a zöldségtermesztői könyvet. Ezt kötelezővé tennék minden egyes termelő számára, aki nagybani kereskedőnek adja el termékeit. Minden, 50 kilogrammnál nagyobb eladás esetén a terméket kísérő egyszerű eladási aktát kellene kiadni. A számlán rajta lenne a termelő neve, a termelés helye, az eladott termék neve, mennyisége és egységára. A minisztérium vezetősége reméli, hogy ezáltal a termékek termelőtől a fogyasztóig való nyomon követhetősége is megoldódna.
Ugyanakkor szeretnék elérni, hogy minden piacon külön helyen áruljanak a közvetlen termelők, különválasztva a köztes felvásárlók standjaitól. A közvetlen termelő státust személyre szóló elektronikus kártyával lehetne bizonyítani. Az újítást elsőként a fővárosi piacokon szeretnék bevezetni, majd kiterjeszteni az ország minden egyes piacára. A miniszter meggyőződése, hogy ezáltal a termékek hozzáadott értéke (ára) is nagyban csökkenni fog.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 487
szavazógép
2012-11-27: Közélet - Hecser László:

Nem fizetnek, de dolgoztatnának (Bibarcfalvi borvíztöltöde)

Végleges döntést hozott a bibarcfalvi borvíztöltöde vezetője: a felmondási idő lejártával mind a százharminc alkalmazottjuktól megválnak. Decemberben azonban új cég jön létre, és aki vállalja, hogy késve kapja meg járandóságát, továbbra is dolgozhat.
 
2012-11-27: Gazdakör - Bokor Gábor:

Vásárra vihető a sertés

Hat év tiltás után újból adhatók-vehetők a kis- vagy nagygazdaságokban nevelt sertések. Igaz, csak „szinte” állt vissza a normális helyzet, hiszen a sertések eladását bürokrácia kíséri, a gazdáknak egy sor kötelességnek kell eleget tenniük – tudtuk meg dr. Sikó-Barabási Sándor megyei főállatorvostól. A gazdaságból csak megjelölt, fülszámos sertések kerülhetnek ki, és csak miután állatorvos ellenőrizte az egész állományt, nem csak az eladásra szánt sertéseket. A szükséges nyomtatványok még nem kerültek ki a nyomdából, így ezek körülbelül egy hét múlva lesznek igényelhetők.